21 Mart 2023
16 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE’DE ÇAY ZAMLANDI, SİMİT ZAMMI REDDEDİLDİ

EDİRNE’DE ÇAY ZAMLANDI, SİMİT ZAMMI REDDEDİLDİ

-

Edirne’de çaya zam geldi. Kahvehane ve kıraathanelerde bir bardak çay 3 liradan 4 liraya yükselirken, 4 liradan satılan simit için zam talebi ise reddedildi. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, “Biz hem esnafı koruyup kollayacağız, hem sokaktaki vatandaşı da düşüneceğiz” dedi.

Edirne’de kahvehane ve kıraathane esnaflarının çaya zam talebi, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından kabul edildi. Kahvehane ve kıraathanelerde satılan bir bardak çayın fiyatı 3 liradan 4 liraya yükseldi.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, çaya en son yapılan zammın ardından şeker fiyatlarının iki kez zamlandığını belirterek, “Kahveci esnafının talebini haklı buluyorum” dedi.

Cingöz, “Çaycılarda zam talebi var. Şuan çay 3 TL talep ise 4 TL. Bunu zam talebini uygulayacağız. Biz çaya zam verdikten sonra çaya 2 defa zam geldi. Şekerde anormal bir artış gösterdi. Kahveci esnafının talebini haklı buluyorum ve onu onaylayacağız. Kahve ve Kıraathaneler için bu fiyatlar. Kafelere fiyat veriyoruz hiç kimsenin o fiyatlara uyduğunu duymadım. Kafelerdeki fiyatlar bizim verdiğimiz fiyatların da üzerinde. Geçenlerde sıkı bir denetime tabi tuttular ama şuan denetim ne boyuttadır onu bende bilmiyorum. Denetlesinler kardeşim. Eğer ki yetmiyorsa fiyat isteyecekler bizde değerlendireceğiz. Talepleri doğruysa, gerçeği yansıtıyorsa biz onaylarız. Ama biz noter makamı değiliz. Buraya gelen her talebi geldiği gibi onaylayalım. Biz hem esnafı koruyup, kollayacağız hem sokaktaki vatandaşı da düşüneceğiz. Bizim asli görevimiz bu” dedi.

Vatandaşlar ise bir bardak çayın 4 lira olmasını pahalı bulduklarını söylediler.

Çayın ardından bir zam talebi de simit için geldi. Edirne’de fırıncılar 100 gram simidin 4 liradan 5 liraya yükselmesini talep etti. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, Türkiye’nin hiçbir ilinde simidin 5 lira olmadığını, zam talebini uygun bulmadıklarını kaydetti.

Cingöz, “100 gr Simite 5 lira talep var. Ama bunu bizim vermemiz mümkün değil. Zaten bütün ürünlerde şu anda fiyatlar stabil gidiyor. Daha önceki gibi 2-3 günde bir hiçbir ürüne zam gelmiyor. Türkiye’nin de hiçbir yerinde simitin 5 lira olduğu il yok. Ondan dolayı simite zam vermemiz söz konusu değil, reddettik. Esnaf para kazanamadığını söylüyor. Buraya gelen teklifleri makül ölçüler içerisinde değerlendiririz, uygun bulduklarımızı onaylarız, uygun görmediklerimizi reddederiz

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi