24 Haziran 2024
33.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE'DE ÇİFTÇİLERDEN YAĞMUR DUASI

EDİRNE’DE ÇİFTÇİLERDEN YAĞMUR DUASI

-

Trakya bölgesinde etkili olan yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle Edirne’nin Lalapaşa ilçesindeki çiftçiler yağmur duasına çıktı. Çok sayıda çiftçinin katıldığı programda; eller yağmur için semaya açıldı.

Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Vaysal köyünde yaşayan çiftçiler, yağmur yağması için ellerini semaya açıp dua etti. Türkiye-Bulgaristan sınır hattında bulunan Vaysal köyünde bir araya gelen yaklaşık 2 bin çiftçi, yağmur ve şükür duası etti. Duaya; komşu köylerin imamları ve yüzlerce vatandaş katıldı. Yağmur ve şükür duası için kurulan masalarda konuklara etli pilav, helva ve ayran ikram edildi.


Yağış olmadığını belirten Vaysal Köy Muhtarı Mustafa Kutlu, yağmur ve şükür duası yaptıklarını ifade etti.

Çitçiler ise, havaların aşırı sıcak olduğunu ve kuraklık dolayısıyla endişeli olduklarını belirttiler.

Kuraklık nedeniyle endişeli olduklarını ifade eden Vaysal köyündeki çiftçilerden Mehmet Çamlıdağı, “Havalar birkaç gündür sürekli sıcak seyrediyor, onun için yüce Allah inşallah bize yağmuru nasip eder. Yağmur yağar mı yağmaz mı diye endişeliyiz. İklim değişince havalar iyice ısındı” dedi.


Cevat Işık isimli vatandaş ise, “Allah’tan ümit kesilmez, inşallah rızkımız da kesilmez. Yağmur duası niyetiyle toplandık duamızı ettik, inşallah bu kuraklık giderilir. Ayçiçeklerinin gelişim zamanı olduğundan dolayı eğer yağmur yağmazsa ayçiçekler kurur. Çiftçinin tek beklentisi yağmurdur” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side