20 Haziran 2024
22.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNE'DE LGS HEYECANI

EDİRNE’DE LGS HEYECANI

-

8.Sınıf öğrencileri, Liselere Geçiş Sistemi kapsamında bugün sınava girdiler. Kimliğini yanına almayı unutan öğrenciler ise sınava yetişmek için büyük çaba harcadı.

Saat 09.30’da başlayan Liselere Geçiş Sistemi Merkezi Sınavı için öğrenciler 09.00’da okullara alınmaya başlandı. Sabahın erken saatlerinden itibaren velileriyle okul önüne gelen öğrencilerin heyecanları gözlerinden okundu. Sınav salonlarının yolunu tutan öğrenciler ter dökerken, çok sayıda veli de okulun bahçesinde çocukları kadar heyecanlı saatler geçirdi. Kimliğini yanına almayı unutan bazı öğrenciler ise sınava yetişmek için büyük çaba harcadı.


Kızının LGS sınavına iyi hazırlandığını anlatan anne Aydan Avcı, “Herkes gibi bizlerde heyecanlıyız. İnşallah başarılı olurlar ve emekleri boşa gitmez. Çok fazla derslerine çalıştı. Bu ilk sınavımız. Okulda girdikleri sınavlar farklı oluyor. Bütün çocuklara başarılar dileriz” dedi.


Okul önünde bekleyen öğrenci velilerinden Akın Ayyılmaz da, “Ben onlardan daha çok heyecanlıyım. Başarılı olmasını bekliyorum. İlk sınav heyecanımızı yaşıyoruz” diye konuştu.


Okulun bahçesinde bekleyen velilerden anne Canan Dönmez ise ‘’Kızım 8. sınıf öğrencisi, bu okulda okuyordu. Bugün LGS sınavına giriyor, inşallah daha iyi olur. Her şey hepsi için güzel olsun. Dua ettim. İstedikleri yere gelsinler diledim.” şeklinde konuştu.


Sınav iki oturum halinde yapıldı. İlk oturumun sözel olarak gerçekleştirildiği sınavda öğrencilere bu kategoride Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi. Saat 11.30’da yapılan sayısal oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 soru yöneltilirken öğrencilere 80 dakika süre verildi.


Öğrencilere sınav sonuç belgesi bu yıl posta yoluyla gönderilmeyecek. Merkezi sınav sonuçları 26 Haziran’da “https://www.meb.gov.tr” internet adresinde ilan edilecek.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side