21 Mart 2023
7.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNELİ ESNAFTAN ‘ASKIDA EKMEK’ UYGULAMASI

EDİRNELİ ESNAFTAN ‘ASKIDA EKMEK’ UYGULAMASI

-

Edirne’nin Çavuşbey Mahallesi Ağaçpazarı Caddesi’nde faaliyet gösteren bir fırın, yıllar önce başlattığı ‘Askıda Ekmek’ uygulamasını günümüzde de sürdürüyor.
Edirne’de Çavuşbey Mahallesi Ağaçpazarı Caddesi’nde faaliyet gösteren bir fırının, yıllar önce başlattığı ve günümüzde de devam ettirdiği ‘Askıda Ekmek’ uygulaması diğer işletmelere de örnek oluyor. Ülkemizde çok eski dönemlere uzanan askıda ekmek geleneği Edirne’de de duyarlı bir esnaf tarafından sürdürülüyor. ‘Askıda Ekmek’ anlayışıyla sürdürülen gelenekte, fırından alışveriş yapan vatandaşlar tarafından dar gelirli ailelere destek olmak amacıyla bağış yapılıyor. Bağışlar fırına asılan tabloya işleniyor. İhtiyaç sahipleri ise fırına geldiklerinde hiçbir ücret ödemeden ekmeğini alıp evinin yolunu tutuyor. Askıda ekmek uygulamasını başlatan fırıncı esnafı, ihtiyaç sahiplerini boş çevirmeyerek çevredekilerin de takdirini topluyor.
Fırında çalışan Mehmet Gökbulut, ihtiyaç sahibi kimseyi boş çevirmedikleri için mutlu olduklarını ifade etti.
Mehmet Gökbulut, “Bağış yapan da var. Biz müşterileri boş çevirmiyoruz. Talep çok var. Vatandaşlar birbirine çağrı yapıyor. Herkes birbirine bu fırında askıda ekmek olduğunu söylüyor. Böylece gelip bağış yapan sayısı da artıyor. İhtiyaç sahibi kimseyi boş çevirmiyoruz. Bize gelen boş çıkmıyor” dedi.
Müşterilerden Ayşe Peker de bu uygulamanın ihtiyaç sahiplerine yardımcı olacağını belirterek diğer işletmelere de örnek olmasını diledi.
Ayşe Peker, “Durumu olmayanlara yardımcı oluyorlar. Bu duyarlı davranışı çok güzel. Bu uygulamanın diğer işletmelere de örnek olmasını diliyoruz. Memnunuz” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi