19 Haziran 2024
31.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNELİ MÜHENDİS DOĞALGAZ ÜRETİM MAKİNESİ İCAT ETTİ

EDİRNELİ MÜHENDİS DOĞALGAZ ÜRETİM MAKİNESİ İCAT ETTİ

-

Edirneli mühendis Kenan Özgören, doğalgaz üretim makinesi tasarladı. Makinenin fosil yakıt ve sudan doğalgaz üretimi yaptığını söyleyen Özgören, makine sayesinde yüzde 70 oranında tasarruf sağlandığını ifade etti.

Edirneli İnşaat Mühendisi Kenan Özgören, fosil yakıt ve sudan doğalgaz üreten bir cihaz tasarladı. Cihaz sayesinde ısınmadan yemek pişirmeye kadar pek çok şeyin yapılabileceğini belirten Özgören, makineyi birçok Avrupa ülkesine ihraç ettiğini söyledi.

Özgören, “Ukrayna savaşı başladığı zaman orada doğalgazlar kesildi ve insanlar bodrum katlara indi. Çocukların mamaları nerede pişirilecek, nasıl yemek pişirilecek, nasıl ısınılacak diye düşündük ve aklımıza böyle bir cihaz üretmek geldi. Bu cihaz çok fonksiyonludur. İsterseniz LPG gazı üretebilirsiniz, isterseniz doğalgaz üretebilirsiniz, isterseniz amonyak gazı üretebilirsiniz. Bu cihazla her türlü gazı üretmeniz mümkün.

Çalışma mekanizması olarak bir fosil yakıtımız var, bir de suyumuz var. Cihazın içinde de ayrıştırıcı makineleri var. Fosil yakıtın içerisindekini alıyor, gaz olarak oksijenle birlikte yakıyor. 850 dereceye varan bir ısı elde ediyorsunuz. Tasarruf olarak yüzde 70 daha az yakarsınız.

Bu cihaz her yerde kullanılabilir. Buradan çıkan gazı hortumla taşıyarak sobaya takılabilir, ocağa takılabilir, şömineye takılabilir, doğalgaza takılabilir. Genelde Almanya’ya ihraç ediyoruz. Fransa’ya, Hollanda’ya ve Türkiye’nin içinde de satıyoruz. Talep patlaması olacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side