20 Haziran 2024
22.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEEDİRNELİ ÜRETİCİ: ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN

EDİRNELİ ÜRETİCİ: ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN

-

Edirne’nin Demirhanlı Köyü’nde sebze yetiştiren üretici Tayfun Arabacı, maliyet artışlarından dolayı üretmekte zorlandıklarını söyleyerek, “En büyük girdimiz mazot oldu. Önceden mazotu fıçı ile alıyorduk şimdi 5 litrelik şişelerle alıyoruz. Bir yerlere gidiyoruz ama Allah sonumuzu hayretsin” dedi.

Son yıllarda artan girdi maliyetleri üreticileri zorluyor. Edirne’nin Demirhanlı Köyü’nde buğday ve ayçiçeğinin yanı sıra sebze üretimi yapan Tayfun Arabacı’nın en büyük sorunu maliyet artışları.

Satışa sunmak için tarlasında yetiştirdiği fasulye, domates, biber gibi ürünleri yetiştirmekte zorlandıklarını söyleyen üretici Arabacı, en büyük sorunlarının artan girdi maliyetleri olduğunu söyledi.

Arabacı, “Çiftçilikle uğraşıyorum. Buğday ve Ayçiçeğin yanı sıra biber, domates, fasulye gibi ürünler yetiştiriyoruz. Zor işler bunlar iki renk oluyoruz. Başından sonuna maliyetler çok ağır, maliyetler gittikçe de ağırlaşıyor kolay değil. Ailece uğraşıyoruz gece yok gündüz yok. Ben akşam burada yattım fasulye sulamak için. Biberlerde damlama sulama olduğu için sıkıntı yok istediğimiz zaman sulama yapabiliyoruz. En büyük girdimiz mazot oldu. Fasulyeye iki çuval gübre attım, iki çuval gübre bin 300 lira. Gübre mazot çok ağır geliyor. Önceden mazotu fıçı ile alıyorduk şimdi 5 litrelik şişelerle alıyoruz.

Şuan umutsuzluğa kapılmamak için uğraşıyoruz.  Çalışıyoruz. Bir yerlere gidiyoruz ama Allah sonumuzu hayretsin. Beklentimiz iyi günler ileride. Daha ne diyelim yurdumu terk edelim. Çalışıyoruz mücadeleye devam herkes de öyle yapacak bence. Karamsarlığa kapılmamak lazım. Destek olunmalı ama desteklerde sıkıntılı. Hayvancılık desteklerinde de sıkıntılar var. Yem girdileri pahalı. Her şey pahalı. Paramızın bir değeri kalmadı diye düşünüyorum artık.

Ürettiğimiz ürünleri kendi imkanlarımızla Edirne Belediyesinin açmış olduğu köy pazarında eşimle beraber orada kendimiz satıyoruz. Piyasaya marketlere göre daha hesaplı veriyoruz aracı girdiği zaman yarı yarıya benden çok para kazanmaya çalışıyorlar. Aracılara vermiyoruz. Satabildiğimizi satıyoruz satamadığımızı da salça yapıyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side