25 Şubat 2024
16.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNE“ELEKTRİK ZAMLARI OCAKLARA İNCİR AĞACI DİKİYOR!”

“ELEKTRİK ZAMLARI OCAKLARA İNCİR AĞACI DİKİYOR!”

-

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, elektrik fiyatlarında bir yılda yüzde 500 artış olduğunu söyledi.  Sanayicilerin ve birçok esnafın elektrik fiyatındaki artıştan dolayı üretemez hale geldiğini belirten Gaytancıoğlu, kapanan ve bahçesine incir ağıcı dikilen fabrikanın önünde açıklama yaparak, “elektrik zamları ocaklara incir ağacı dikiyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.  

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, kapanan ve bahçesine incir ağıcı dikilen bir fabrikanın önünde elektrik zamlarına tepkisini dile getirdi. Geçen yıl kilovat saati 89 kuruş olan elektriğin şu anda 5 lira 1 kuruş olduğuna dikkat çeken Gaytancıoğlu, “maliyetler %500’ün üzerinde artmış. Tabii ki ocağa incir ağacı dikilir” ifadelerini kullandı.

Gaytancıoğlu, “Türk Dil Kurumunun sözlüğüne baktığınızda, ‘ocağına incir ağacı dikmek’ terimi  zarar vermek anlamına geliyor. Peki, bu bir fabrika, neden kapandı? diye araştırdığımızda ocağına incir ağacı dikildiğini görüyoruz. Bu da fatura, elektrik faturası. Bu tabi bu fabrikaya ait değil. Ama şu anda sanayicinin kullandığı elektriğin ne kadar olduğunu araştırdık. Geçen sene giydirilmiş dedikleri fatura kw saati 89 kuruş, şu anda 5 lira 1 kuruş. Yani maliyetler %500’ün üzerinde artmış. Tabii ki ocağa incir ağacı dikilir. İşçi çalıştıramıyor artık fabrikalar. Yeterli talepleri yok, maliyetleri çok yüksek, elektrik , akaryakıt gibi maliyetleri çok yüksek. Rekabet etmeleri lazım dünyayla. Nasıl rekabet edecek sanayici? Nasıl çalıştıracak fabrikasını? Elektrik maliyetleri çok yüksek, akaryakıt maliyetleri çok yüksek, doğalgaz maliyetleri, ısıtma maliyetleri, fabrikayı çalıştırma maliyetleri çok yüksek. Sonra da vergi versin isteniyor. Nasıl vergi versin? Nasıl işçi çalıştırsın? Bunların hepsini düşünmek lazım.  Enflasyonu düşürmek istiyorsak elektrik maliyetlerini düşürmemiz lazım. Elektrik maliyetleri konutlar için de böyle.  Emeklinin konutu için de, işçinin ama sanayicinin de elektrik maliyetlerini düşünmemiz lazım. Türkiye’de herkesin elektriği ucuza tüketmesi lazım. Sordum ki bir çok fabrika aynı durumda.  Hatta bazı fabrikalar günde üç vardiya çalışırken iki vardiyaya düşürmüşler. Haftadaki tatil sayılarını ikiden üçe çıkarmışlar ama faturalar düşmüyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side