24 Haziran 2022
15.5 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEERKEN: MALİYET YÜKSEK AMA ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

ERKEN: MALİYET YÜKSEK AMA ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

-

Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, Edirne’de çeltik ekiminin Mayıs ayı sonu itibariyle tamamlanacağını açıkladı. Maliyetlerin her geçen gün arttığına dikkat çeken Erken, “biz üretimden yanayız, üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, çeltik üreticilerinin ekim mesaisinin devam ettiğini belirtti. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erken, Edirne’de 500 bin dekarın üzerinde çeltik ekimi yapıldığını, ancak bu yıl 35 bin dekar kısımda ekilişin azaldığını kaydetti.
Erken, “Yıllara vurduğumuzda 500 ile 550 bin dekar arası çeltik ekimi yapılmaktadır. Bunun 30-35 bin dekar kadar kısmında kooperatiflerin çeltik ekimi azaldı. Ama buna istinaden ek yerler açıldı. Şu an 500-515 bin dekar ÇKS’li çeltik ekimi yapılacağını biliyoruz. En son ne kadar olacağına ÇKS’ler verildiğinde net bir şekilde ortaya çıkar. Daha önce Türkiye genelinde Edirne yüzde 50’lilere varan çeltik ekimi yapıyordu. Diğer illerde ekim fazlalaşınca Edirne’de ki çeltik ekimi yüzde 40 ila 43 arasına tekabül ediyor. Edirne’nin Türkiye’de üretim merkezi olduğunu çok iyi biliyoruz. Şu anda da hummalı bir şekilde son hızla ekimler devam ediyor. Kooperatifimiz ay sonuna kadar çeltik ekimini bitirmeye çalışıyor. Havaların ısınmasıyla çeltik ekimini daha da hızlandı. Bu anlamda Edirne bölgesindeki çeltik ekimi ay sonu itibariyle bitmiş olacak. Maliyet konusunda gübre fiyatları, ilaç fiyatları hepsi bilinen gibi oldukça yüksek. Biz üretimden yanayız üretiyoruz ve üretmeye de devam edeceğiz” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi