24 Mayıs 2024
10.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEESNAF SATTIĞINI YERİNE KOYAMIYOR!

ESNAF SATTIĞINI YERİNE KOYAMIYOR!

-

Edirne Kahveciler ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Hakan Gönay, girdi maliyetlerindeki istikrarsızlık nedeniyle sattıkları ürünü yerine koymakta zorlandıklarını ve sektör olarak oldukça zor günlerden geçtiklerini ifade etti.

Edirne Kahveciler ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Hakan Gönay,  hizmet sektöründe yaşanan sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu. Girdi maliyetlerinde istikrarsızlık olduğunu belirten Gönay, sattıkları ürünü yerine koymakta zorlandıklarını dile getirdi.

Gönay, “Pandemi döneminden itibaren hizmet sektöründe en büyük sıkıntıyı bizim sektörümüz yaşadı. Şu anda da okulların tatile girmesiyle birlikte Edirne’deki nüfusun azlığı nedeniyle esnafların işlerinde zaten bir düşüş var. Düşüşle birlikte fiyat çalkantıları dönemi başladı. Sattığımız ürünü yerine koymakta zorlanıyoruz. Esnafın bu konudaki sıkıntıları gerçekten çok büyük. Enerji giderleri de çok fazla. Dolabın derecesini ayarlayamıyoruz. Dolaba koyuyorsun, satıyorsun. Kar mı ediyorsun zarar mı belli değil. Yani bu fiyat istikrarsızlığının nerede duracağı da belli değil. Esnafla iletişim halindeyiz. Bir düzenleme zaten yaptık biz. Çayı 5 lira yaptık ama şu anda işlerin sıkıntılı olmasından dolayı bunun üzerine bir fiyat artışı daha düşünmüyoruz. Dayanabildiğimiz yere kadar dayanacağız ama piyasaların nerede duracağı belli değil. Enerjiye, mazota gelen zamların pik noktasının ne olduğunu kestiremiyoruz. Suyu 5 liraya satıyorsun; sonra bakıyorsun 6 lira olmuş. Sattığını yerine koymakta zorlanıyorsun. Hizmet sektörü gerçekten sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Müşterinin alım gücü düştüğü için işler de düştü. Bu tatil sezonunda durumu iyi olan müşterilerimiz yazlıklarda, tatil bölgelerinde. Zaten nüfus az. İşlerimizi döndürmeye çalışıyoruz. Esnafın morali bozuk; evine huzurlu gidemiyor. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Fiyatların durmasını bekliyoruz. Yapılabilecek bir şey yok.” dedi.  

Gönay, çay ve şekere sürekli zam geldiğini de vurguladı. 
Gönay, “Çay ve şekere bu hafta zam gelecek mi diye sormuyoruz zaten. Onlara küçük küçük hep geliyor.  Ama bizim gibi sabit müşteriyle çalışan esnaf zam yaptığı zaman tepki görüyor. Zamları uygulamakta zorlanıyoruz. Mesele o zaten. Onlarda sıkıntı yok onlar zaten zam yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side