30 Kasım 2023
6.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEETUS, YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR

ETUS, YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR

-

Edirne’de şehir içi ulaşım hizmeti veren ETUS’ta çalışmayan araçların bakımları yaptırılarak yeni sezon hazırlıkları başladı. ETUS Başkanı Hakan Giyik, yaz aylarında normal yolcu sayısının ancak dörtte birini taşıdıklarını, bu durumda da araç sayılarını azalttıklarını söyledi. Ekonomik krizin en çok şoför esnafını etkilediğini kaydeden Başkan Giyik, “mazotta biraz daha indirim olursa daha rahat hizmet veririz” dedi.

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, yaz aylarında yolcu sayısında ciddi azalma olduğunu, bu nedenle araç sayılarını azalttıklarını belirtti. Yeni sezon çalışmalarıyla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Giyik, araçların bakımlarını yaptırdıklarını belirterek, okul sezonunda yaklaşık 200 araçla hizmet vereceklerini ifade etti.

Giyik, “Şu anda yaklaşık bir buçuk aydır yaz dönemini yaşıyoruz. Çalışan araçlarda tabi ki bir azaltmaya gittik. Normal taşıdığımız yolcunun yüzde 25’ini taşıyoruz. Biz de yolcuya göre araç hareket ettiriyoruz. Bu her yaz döneminde olan bir durum. Biz buna hazırız. Çalışmayan araçlarımızın bakımını yaptırıyoruz. Bu anlamda bizim için avantaj oluyor.

Araçları yaptırmaya çalışıyoruz derken ekonomik krizden çok etkileniyoruz. Geçen sene veya ondan önceki senelerde yaptırdığımız araçların şu anda parçaları 3 katına çıkmış. Yüzde 300-400 artışlar söz konusu. Mazotta birkaç oldu indirim alıyoruz. İnşallah devamını yetkililerden bekliyoruz. Biz önümüzdeki sezona, okul sezonuna yaklaşık 200 araçla başlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki sezon ETUS’un farkını vatandaşlar daha iyi görecek. Pandemiden çıkmış olmanın vermiş olduğu sıkıntılar oldu. Şikayetler aldık ama önümüzdeki sezon böyle bir sorunla karşı karşıya kalmayacağımızı umut ediyoruz. Bunun için de hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Yazdan bütün araçlarımızı bakımlarını, tamirlerini yaptırıp sezonda hazır bir hale getirmeyi planlıyoruz” dedi.

Başkan Giyik, ekonomik krizin şoför esnafını derinden etkilediğini söyledi.

Giyik, “Bize gelen şikayetler yüzde yüz şoför esnafını etkiledi. Tabi ki diğer esnaf arkadaşlarımız da zarar etti ama ekonomik kriz en çok taşımacı esnafını sıkıntıya düşürdü. Pandemi vardı, tatil, kapanma oldu. Ama biz hep çalıştık. Giderlerimiz yerindeydi. Biz hep çalıştık. Çok büyük zararlarla karşı karşıya kaldık. İnşallah böyle bir süreç ülkemizde, dünyada yaşanmaz. Umudumuz bu yönde. Devletten de mazotta bir iki indirim oldu. Gerçekten indirim olduğu zaman rahatlık oluyor. Biraz daha, buralardan geldi, mazot çünkü. Biraz daha indirim ile karşı karşıya bırakırsa daha da rahat, güzel hizmetler vereceğimizi düşünüyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side