21 Temmuz 2024
26.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEFEDA, “TAM GAYRİMENKUL ALINACAK ZAMAN”

FEDA, “TAM GAYRİMENKUL ALINACAK ZAMAN”

-

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, gayrimenkule yatırımın her zaman kazançlı bir yatırım aracı olduğunu belirterek, 2024 yılının ikinci çeyreğinde konut ve arsa fiyatlarının en az ikiye katlayacağını kaydetti.

Gayrimenkul satışlarında ciddi bir durgunluk yaşandığını söyleyen Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, “Fiyatlar daha da artmadan önce tam gayrimenkul alma zamanı fakat konut kredilerindeki artış oranları insanları ev almaktan vazgeçirdi.” diye konuştu.

Feda, “Türkiye Cumhuriyetindeki gayrimenkul satışlarında büyük bir durgunluk var. Bu gayrimenkul satışları Edirne’ye de büyük ölçüde yansımış durumda. Dolar, Euro, altın ve faizlerin yüksek olması, bankadan ev alacak olan kişilerin konut kredilerindeki artış oranları insanları ev almaya caydırdı. Ev almaktan uzak tuttu. Yatırımlarını daha kısa dönemde çok getiren yatırımlara yönlendirdi. Dolar, Euro gibi veya bankadaki faizin getirisi gibi bir yatırıma dönüştürdü. Bu yüzden insanlar ev almak veya gayrimenkule yatırım yapmaktan biraz uzaklaştı. Aslında tam tersidir. Tam gayrimenkul alınacak zamandır. Neden? Fiyatlar yavaş yavaş aşağı çekiliyor. Paranın çok değerli olduğu dönemde, parası olan kişi rahatlıkla pazarlık edip yani 10 liralık mala; 7 lira, 8 lira bir öneride bulunduğunda bu malı alabiliyor. Paranın değerli olduğu dönemde gayrimenkul fiyatları düşer. Gayrimenkul fiyatları düştüğünde de, vatandaşın bankada ki tutacağı 5 milyon liranın aylık getirisi 200 bin liraysa 3-4 ay sonra o 5 milyon liraya alacağı gayrimenkulün yarısını alamaz. Bu kısa dönemde kar yapıyormuş gibi gözüküp, bankaya veya diğer getiri alanlarına yatırıldığında esasında getiri sağlanmıyor. Parasının eridiğinin farkında değil insanlar. Sonuçta yatırımı yapacağı yer arsa olur, tarla olur, ev olur. Yeni yılın ikinci çeyreği dediğimiz dönemde bu fiyatlar şimdikinin çok çok üstüne çıkacak. Şu an dünya genelinde bir ekonomik kriz var. Bu da her şeye yansıdı. İnsanların satın alım güçlerinin düştüğü Türkiye gibi bir ülkede, paranın değersiz gibi gözüktüğü bu ülkede esasında paramız değerli. Bunun yatırımını yapmasını bilen, gerçekten elindeki parayı yatırıma dönüştürebileceği kanalları bilen yatırımcılar para kazanıyor. İnsanlar paralarını bankalarda bırakıyor, Dolar’da veya Euro’da çok kazanıyormuş gibi gözüküyor ama ileriki dönemde gayrimenkul fiyatları ikiye katlandığında bunlar hiç kalacak kenarda. Örnek vermek gerekirse, bugün 4 milyona alacağınız ev, arsa, tarla, 2024’ün ikinci çeyreğinde ikiye katlayacak. Sizin paranız sabit kalacak. Neden? Aldığınız faizi yiyorsunuz, paranız orada eriyor. Üzerine koysanız bile gayrimenkulün değerine yaklaşma ihtimali yok. 4 milyona alacağınız bir gayrimenkulü, 8 milyon olduğunda, faizini yediğiniz için sizin paranız hala 4 milyon kalacak. Eğer faize dahi yatırırsanız o 5-6 milyon gibi rakamlarda kalacak. Yine o gayrimenkule ulaşamayacaksınız. Yani sonuçta burada gayrimenkule yatırım her zaman kazançlı bir yatırım aracıdır veya ilerisi için gelir elde edeceğiniz bir olgudur.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side