19 Haziran 2024
22.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGAYTANCIOĞLU: DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇİFTÇİYE DESTEK VERİLMELİ

GAYTANCIOĞLU: DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇİFTÇİYE DESTEK VERİLMELİ

-

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Hatay’ın Samandağ ilçesine giderek incelemelerde bulundu. Gaytancıoğlu, deprem bölgesinde tarım ve hayvancılığın bittiğini belirterek, bölge halkının bölgeyi terk etmemesi için tarım ve hayvancılığa destek verilmesi gerektiğini söyledi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, deprem bölgesi Hatay’da yaptığı değerlendirmede, sadece Hatay merkez ve Kahramanmaraş’tan 500 bin kişi olmak üzere, deprem bölgesinden yaklaşık 1 buçuk milyon insanın diğer şehirlere göç ettiğini söyledi. Yaşanan göç nedeniyle bölgede tarım ve hayvancılığın da bittiği belirten Gaytancıoğlu, bölge halkının göç etmemesi için tarım ve hayvancılığa destek verilmesi gerektiğini ifade etti.

Gaytancıoğlu, “Hatay Samandağ’dayız. Samandağ’ın her yeri yıkık ama tarım ve hayvancılık bitiyor insanlar hayvanlarını sattılar gidiyorlar. Büyük bir göç var. Neden mi çünkü iktidar maalesef o sıcak elini uzatmadı. Çiftçiyi yerinde tutması gereken nedir daha doğrusu nüfuzu yerinde tutması gereken nedir destekleme. Hayvanı enkaz altında kalmış. Demesi lazım ki ben senin hayvanına 4 katı 5 katı para veriyorum. Var olan hayvanlarına da bedava 2-3 yıl yem desteği veriyorum ki köyden kente göç olmasın. Köyler boşalmasın kırsal boşalmasın ilçeler boşalmasın. Çünkü bizim gıda ihtiyacımız var. Hep birinci sınıf tarım toprakları ile dolu. Üretmek lazım, yem desteği lazım, sütleri çok yüksek bedelle almaları lazım ki insanlar ürettikleri zaman para kazanabilsinler ve burada kalsınlar ama görüyoruz ki kamyonlar dolu dolu eşya taşıyorlar var olan eşyalarını enkazdan aldıkları eşyalarını taşıyorlar. Büyük şehirlere göç var. Sadece Hatay Merkezden ve Kahramanmaraş’tan 500 bin kişi Mersine, 100 bin kişi İstanbul’a göç etti. Diğer illerle birlikte 1 buçuk milyona yakın insan deprem bölgesini terk etti. Nereye kadar nerede doyacak bu insanlar nerede üretim yapacak.” ifadelerini kullandı

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side