28 Mayıs 2023
15.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGAYTANCIOĞLU: GIDA ENFLASYONU ÖĞÜN SAYISINI 2’YE DÜŞÜRDÜ

GAYTANCIOĞLU: GIDA ENFLASYONU ÖĞÜN SAYISINI 2’YE DÜŞÜRDÜ

-

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, tüketicilerin gıda enflasyonu altında ezildiğini belirterek, “Öğün sayısı 2’ye düştü. Bir sabah, bir akşam öğünü var; arada öğün kalmadı.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tarım ve hayvancılık konuları hakkında konuşma yaptı. Artan girdi maliyetleri karşısında üreticilerin oldukça zorlandığını belirten Gaytancıoğlu, tüketicilerin de gıda enflasyonu altında ezildiğini ifade etti.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, yaptığı konuşmada, “Sen üret yeter diyorsunuz ama arkası boş kalıyor. Ayçiçeği 16-17 TL’yi görmüştü bundan 7 ay önce borsada, üretici 9-10 TL’den ürün sattı. Pamuk 40 TL’leri görmüştü, üretici 15-16 TL’den ürün sattı. Gümrük vergilerini sıfırlıyorsunuz; Türkiye’ye ithal ürünler giriyor. Sağlıksız olan yağlar margarinin bünyesine giriyor, kendi yağlarımızla maalesef kavrulamıyoruz. Üretin diyorsunuz; üretici süt hayvanlarını kesti. 10,5 TL’ye mal ediyor, 8,5 TL’ye satıyor. Primi bir yükseltiyorsunuz, bir indiriyorsunuz. Koyunculuk zarar ediyor. Eskiden 4,5 küçük altın ediyordu bir koyun, şimdi 1 küçük altın bile etmiyor. Bu ne biçim iş. Sizin iktidarınızda hep aracılar kazanıyor. Çiftçi size güvendi şeker pancarı üretti, şekere yüzde 500 zam geldi ama şeker pancarı üreticisi mazot ve gübre zamlarının altında ezildi. Sizin iktidarınızda çiftçiler mutsuz ve borçlu. Tüketiciler gıda enflasyonuna yenildiği için öğün sayısını 2’ye düşürdüler. Bir sabah, bir akşam öğünü var; arada öğün kalmadı artık. Çocuklarını yeterince besleyemeyen, ülkemizi ithal ürünler cennetine çeviren, topraklarını yabancılara satan, üretebileceği ürünleri ithal eden, sahip olduğu tarımsal potansiyeli kullanamayan bir ülke haline getirildik. 20 yıllık iktidarınızın özeti kısaca budur. Bu, son bütçeniz; artık gidiyorsunuz, sizi kimse durduramaz. Siz gittikten sonra biz her şeyi toparlarız. Bu ülkenin potansiyelini biliyoruz. Bu ülke yeri geldi kendi kendine yeten 7 ülkeden 1’i olmakla övündü. Dünyaya canlı hayvan, fındık, incir, üzüm satmakla övündü. Ama bunları rahat rahat çeşitlendirebiliriz. Pandeminin kasıp kavurduğu, Rusya-Ukrayna savaşıyla beraber gıdanın öneminin kat kat arttığı bir ülkede siz ne suya yatırım yaptınız, ne toprağa yatırım yaptınız, ne mühendisleri tarlaya gönderebildiniz. Nitelikli, tutarlı bir tarım politikası tabii ki uygulayacağız. Üreten ve hakça bölüşen bir ülkeyi kurmak çok zor değil. Dünyanın en güzel coğrafyasında yaşıyoruz. Bu coğrafyanın tarımsal potansiyelini çok iyi bir şekilde harmanlayarak, ülkeyi üretici bir ülke haline getireceğiz.” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi