20 Haziran 2024
37.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGAYTANCIOĞLU: TOPLULAŞTIRMALARLA HAZİNE ARAZİLERİ ARTIYOR!

GAYTANCIOĞLU: TOPLULAŞTIRMALARLA HAZİNE ARAZİLERİ ARTIYOR!

-

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, yapılan toplulaştırmaların hazine arazilerini arttığını açıkladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan Gaytancıoğlu, “Toprak toplulaştırması adı altında vatandaştan araziler kesiyorsunuz. Her köyde en az 500 dekar, 1.000 dekar hazineye arazi katıyorsunuz. Yani siz toplulaştırma yapmıyorsunuz, aslında kamulaştırma yapıyorsunuz. Bu da bir şekilde gasp” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Hazine Arazilerinin satışını da içeren torba kanunun TBMM’deki görüşmeleri sırasında Partisi adına Genel Kurulda konuştu. Milletvekili Gaytancıoğlu, toprak toplulaştırmaları adı altında hazineye arazi katıldığını, bunun adının da kamulaştırma olduğunu söyledi.

Gaytancıoğlu, “Hazine arazileri fazla, siz daha da fazlalaştırdınız. Bilmiyorum, bundan dört sene önce bizim de karşı çıktığımız Devlet Su İşlerine teslim edilen bir Toplulaştırma Yasası da geçti. Yapamaz dedik, Toprak Reformu Bölge Müdürlükleri toplulaştırmayı yapar dedik. Siz, personelini de aldınız Devlet Su İşlerine verdiniz ama yapamıyorlar. Devlet Su İşleri de gitti, ihale açtı. Şimdi, köylere 2 genç çocuk geliyor, laptopu açıyorlar, haritalar çıkartıyorlar, ona buna arazileri veriyorlar. Vatandaş itiraz ediyor, 3 tane itiraz etme hakkı var. ‘Toprak toplulaştırması’ adı altında vatandaştan araziler kesiyorsunuz. Bu araziler sayesinde ne oluyor biliyor musunuz? Her köyde en az 500 dekar, 1.000 dekar hazineye arazi katıyorsunuz. Yani siz toplulaştırma yapmıyorsunuz, aslında kamulaştırma yapıyorsunuz. Yani bu da bir şekilde gasp. Hazine arazisi yaratıyorsunuz. Sonra ne yapacaksınız? Tabii ki yandaşlarınıza satacaksınız” dedi.

Milletvekili Gaytancıoğlu, Türkiye’de üretimin ve üreticinin desteklenmediğini söyledi.

Gaytancıoğlu, “Bakın, hâlâ ekilmeyen 35 milyon dönüm arazi var. Ucube projeler geliştiriyorsunuz, diyorsunuz ki: ‘Yani boş olan arazileri vatandaş eksin, biz ona yüzde 75 tohum desteği verelim.’ Arkadaşlar, böyle bir proje yapıyorsunuz ama vatandaşta ne traktör var, hadi traktör olsa da traktörüne alabilecek mazot var mı? Mazot kaç para? Hadi mazotu buldu; gübre atabilecek mi? Gübre kaç para? Siz bunları hiç bilmiyorsunuz. Türkiye bir gıda krizine gidiyor. Bakın, daha önceden de çok defa uyardık; her hafta bir ürünü konuşuyor medya. Neyi konuşuyor? Geçen hafta şekeri konuştu, ondan önce eti konuştu, ekmeği konuşuyor, meyve sebzeyi konuşuyor. Yani neden konuşuyor? Tamamen plansızlıktan, tamamen üretimi ve üreticiyi desteklememekten” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side