2 Ekim 2023
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGAYTANCIOĞLU: ÜRETİCİYİ SÖMÜREREK GIDA ENFLASYONUNU DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR

GAYTANCIOĞLU: ÜRETİCİYİ SÖMÜREREK GIDA ENFLASYONUNU DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR

-

Ayçiçeğinde hasat dönemi başlamasına rağmen sıfır gümrük vergisiyle 8 bin ton ham yağ ithalatı yapıldığını belirten CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Üreticiyi sömürerek gıda enflasyonunu düşürmeye çalışıyorlar. Bu son derece yanlış.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, ayçiçeğinde hasat döneminin başladığını ve üreticilerin 16 TL’lik fiyat beklentileri olduğunu ifade etti. Ayçiçek yağının 2 yıldır zam şampiyonu olduğunu belirten Gaytancıoğlu, ayçiçeğinde gümrük vergisinin sıfırlanmasına tepki gösterdi. Hasat döneminde sıfır gümrük vergisiyle ham yağ ithalatı yapılmasının son derece yanlış bir politika olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, “Kendi üreticimize sahip çıkalım.” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Enflasyon rakamları yüzde 170’lere dayandı. Halkımız gerçek enflasyonu bakkala, pazara, markete gidince görüyor. Hükümet ise suçlu arıyor, üreticiyi de suçlu görüyor. Üreticinin eline fiyatların geçmemesi için çaba harcıyor. Örneğin; ayçiçeği. Ayçiçek yağı iki yıldan beri zam şampiyonu. Şimdi ayçiçeğinde hasat başladı. Ama duyduk ki, 8 bin ton ham yağ ithalatı var; hem de sıfır gümrükle. Ayçiçeğinin, ham yağın, palm yağının, soyanın ve kanola yağının gümrük vergisini sıfırladılar. Yani üreticiyi sömürerek gıda enflasyonunu düşürmeye çalışıyorlar. Bu son derece yanlış. Üreticimizi başka ülkelerin üreticilerine ezdirmeyelim; kendi üreticimizi destekleyelim. Ayçiçeği üreticisi gübreyi yüzde 500, mazotu yüzde 300, ilacı, tohumu, suyu, elektriği hep yüzde 200 zamlarla alıyor. Şimdi de üretici 16 TL’lik bir fiyat bekliyor. Çünkü gümrük vergisini de eklerseniz dünyada zaten ayçiçeği fiyatı o civarlarda. Tonu 600-700 dolarlarda, dolar da 18 TL. Bir de destekleme primi var, yıllardır kilogram başına 50 kuruş. Bu primi en az 2 TL’ye hatta 3 TL’ye çıkartırsak üreticimiz para kazansın. Marketlerde yağ fiyatını ucuzlatmak kolay, hükümet sübvansiyon yapabilir. Dışarıdan ithal edilecek ayçiçek yağını, ham yağı 5-6 ay sonra ithal edelim. Önce kendi çiftçimizin ürününü değerlendirelim. Üreticiye net fiyat 16 TL bekliyoruz, 2 TL de destekleme bekliyoruz. Öyle ithalat ile üreticimizi kandırmayalım, üreticimizi zor duruma sokmayalım, üreticimiz bize lazım. Buğdayda şu anda 7,5 TL-8 TL fiyat var. Ayçiçeği fiyatları her zaman bunun iki katı olur.” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi