23 Mayıs 2024
17.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGEÇMİŞ: 4 PARSELİ KÖY YERLEŞİK ALANINA ALMAK, KİŞİYE RANT SAĞLAYABİLİR!

GEÇMİŞ: 4 PARSELİ KÖY YERLEŞİK ALANINA ALMAK, KİŞİYE RANT SAĞLAYABİLİR!

-

Tarım İl Müdürlüğü tarafından Edirne İl Genel Meclisi’ne gönderilen ve Uzunköprü ilçesi Altınyazı köyündeki arsa vasfında olan 4 parsel arazinin Köy Yerleşik Alanına alınmasını içeren talebe, Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş tepki gösterdi. Eğer bir alan köy yerleşik alanına alınacaksa, bunun tüm köy çevresinde uygulanması gerektiğinin altını çizen Geçmiş, “Böyle bir talep, kişinin özel alanını köy yerleşik alanına almak gibi oluyor. Bu da kişiye rant sağlar gibi geliyor.” dedi.

Edirne İl Genel Meclisi Mart ayı olağan toplantıları 1’inci oturumu bugün Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda; Uzunköprü ilçesi Altınyazı köyündeki arsa vasfında olan 4 parsel arazinin Köy Yerleşik Alanına alınmasını içeren talep yazısı görüşüldü. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; bir köydeki arsaların köy yerleşik alanına alınması konusu olduğunda, köy çevresinde belli metre belirlenerek tüm arsalarda bunun uygulanması gerektiğini aksi durumda kişiye özel uygulamalar olabileceğini belirterek, söz konusu talebe tepki gösterdi.


Geçmiş, “İl Genel Meclisinin görev alanında Köy Yerleşik Alanının etrafında bulunan 300 metre alanın, Köy Yerleşik Alanına alınmasıyla ilgili yasa var. Fakat bize gelen talep, öyle bir talep ki; köylerde arsa vasfında olan tarlalar köy yerleşik alanının dışında kalmış. Şimdi bize gelen talep yazısında ise köyün çevresi değil de sadece bu arsa vasfında olan yerlerin alınması istenmiş. Komisyonun bu konuda çok dikkatli olmasını talep edeceğim. Bu konu çok mantıklı gelmiyor. Yasayla da çelişkili. Sanki kişiye rant sağlar gibi geliyor. Öyle demek istemiyorum ama öyle oluyor. Böyle bir alanı parsele almak kişinin özel alanını köy yerleşkesi içerisine almış gibi geliyor. Komisyon bu arsa vasfındaki alanın içerisindeki alanların neden köy yerleşik alanının içerisine alınmadığını, köy yerleşik alanı belirlenirken bu yerler sonradan mı arsa vasfına alınmış bunu incelemeleri gerekiyor. Çok mantıklı gelmiyor. Bize görüş bildirilmiş, görüşte bunu böyle al diyor. Memur değilim ki bize talimat verecek. Meclis kanun içerisinde yetkilerince yapacak. Bana çok doğru gelmiyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side