23 Şubat 2024
7.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGENÇ AVUKAT DUYGU AĞIRBAŞ, CÜBBE GİYEREK MESLEĞE İLK ADIMI ATTI

GENÇ AVUKAT DUYGU AĞIRBAŞ, CÜBBE GİYEREK MESLEĞE İLK ADIMI ATTI

-

Edirne Barosu’nun 560’ıncı Avukatı Duygu Ağırbaş oldu. Avukat Ünsal Eral’ın yanında staj dönemini başarıyla tamamlayan genç Avukat Ağırbaş, avukatlık yemini ederek cübbesini giydi. Bu arada Edirne Barosu tarihinde ilk kez bir günde 5 kadın stajyer avukat, cübbe giyerek mesleğe ilk adımı attı.

Edirne Barosu’nun 560’ıncı Avukatı Duygu Ağırbaş oldu. Genç Avukat Ağırbaş için Edirne Barosu’nda düzenlenen cübbe giyme törenine Barosu Başkanı Avukat Tacettin Sivrikaya ve yönetim kurulu üyeleri ile genç avukatın babası Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Ağırbaş ile avukatlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Edirne Barosu Başkanı Avukat Tacettin Sivrikaya, Avukat Duygu Ağırbaş’a meslek hayatında başarılar diledi.

Sivrikaya, “Edirne Barosunda şu anda sicil olarak tabiî ki binleri geçtik ama faaliyette bulunan 560’ncı avukat olacak. Edirne Barosundan 560 hukuk sesi yükselecek. Aramıza hoş geldin Duygu. Ailesini tebrik ediyorum. Ayrıca benim mezun olduğum fakülteden mezun. Duygu’ya bundan sonraki meslek yaşamında başarılar diliyorum” dedi.

Edirne Barosu Başkanı Avukat Tacettin Sivrikaya tarafından Stajyer Avukat Duygu Ağırbaş’a avukatlık yemini ettirildi ve cübbesi giydirildi. Daha sonra da avukatlık ruhsatı takdim edildi.

Avukat Duygu Ağırbaş yaptığı konuşmada mesleğe ilk adımı atmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Ağırbaş, “Avukat Ünsal Eral ve Avukat Elif Eral’ın yanında staj yaptım. Onların destekleri ve bana öğrettikleri sayesinde bugün karşınızda avukat olarak bulunmaktayım. Yaptığım staj süresince avukatlık mesleğinden ne kadar keyif aldığımı ve özellikle bu meslekte nasıl insanlara yardımcı olabileceğimi, mutlu olabileceğimi öğrendim. Bana kattıkları her şey için çok teşekkür ederim” dedi.

Avukat Ünsal Eral da yeni nesil genç avukatların mesleğin kaybettiği ve gücü ve itibarı yerine getireceğine inandığını ifade etti.

Eral, “Adaletin güçlünün elinde tuttuğu bir maşaya dönüştüğü bugünkü sistemle savunmanın en temel dinamiği olan avukatlık, bireyin devlet karşısında temsilini sağlamaktadır. Avukatlar hiçbir kuruma kuruluşa kişiye güce bağlı değildirdiler. Adaletin sağlanmasında en az iddia ve karar makamı kadar önemli olan avukatlık mesleği, ne yazık ki son yıllarda güç ve itibar kaybetmiştir. Bu gücü ve itibarı geri getirmek, yeni nesil genç avukatlara kaldı. Bizler ne yazık ki başaramadık. Yeni nesil genç avukatlardan ümitliyim” dedi.

Genç Avukat, ailesiyle birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Öte yandan Edirne Barosu’nda bir günde 5 kadın avukat yemin ederek avukatlık mazbatası aldı. Avukat Duygu Ağırbaş’ın yanı sıra Avukat İpek Topal, Avukat Rana Melek Temiz, Avukat Hande Coşkun, Avukat Melike Bişi, cübbe giyerek mesleğe ilk adımı attılar. Bir günde beş kadın stajyer avukatın cübbe giymesinin Edirne Barosu tarihinde bir ilk olduğu ifade edildi.

https://youtu.be/7YfxoU0-WZ4

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side