24 Nisan 2024
17.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGENELÇİFTÇİDE KURAKLIK ENDİŞESİ: BUĞDAY FİLİZLERİ ÇİMEN BOYUNDA KALDI

ÇİFTÇİDE KURAKLIK ENDİŞESİ: BUĞDAY FİLİZLERİ ÇİMEN BOYUNDA KALDI

-

Trakya’da son 90 yılın en kurak dönemi yaşanıyor. Kuraklık nedeniyle buğday filizleri çimen boyunda kalırken; çiftçiler, yağışların gerçekleşmemesinden dolayı endişe ediyor.

Buğday üretiminde Türkiye’de dördüncü sırada yer alan Trakya’da, yağışların mevsim normallerinin altında olması nedeniyle çiftçiler kuraklık endişesi yaşıyor. Yağışların yetersizliği, buğday ekili arazilerde tohumların çimlenmesini engellerken, yüksek verim beklentisini de düşürdü. Nehirlerin ve barajların da kuruma noktasına geldiği Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne’de çiftçiler yağmur bekliyor.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, yeterli yağış gerçekleşmezse kullanılan gübrelerin buğdaya bir fayda sağlamayacağını ifade etti.

 Yanılmaz, “Son 90 yılın en sıcak ve kurak Şubat ayını geçirdik. Buğdayda şu an azotlu gübrenin kullanıldığı bir dönemdeyiz. Yeterli yağış düşmezse kullanılan gübrenin buğdaya bir faydası olmayacak ve buğdayın gelişimine bir katkı sunmayacak” açıklamasında bulundu.

Edirneli çiftçi Mümin Büyükköşkdere de yaşanan kuraklığın çiftçileri olumsuz etkilediğini söyledi.

Büyükköşkdere, “Çiftçi kara kara düşünüyor. Yağmur yağacak diye çiftçi gübre attı ama yağış olmayınca öyle kaldı. Gözlerimiz yağmur bulutlarında, kuraklık yaşanıyor” dedi.

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan ise, kuraklığın devam etmesi durumunda buğday ve arpa veriminde büyük sıkıntılar yaşanabileceğini belirtti.
Şaylan, “Barajlarımızın ikisi de gerçekten sıkıntılı. Özellikle Kayalı Barajı bundan sonraki süreçte ne olur bilemem ama 7-8 köyde mısır ekimi yapılamayacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı. Başkan Şaylan şöyle devam etti: “Gerçekten stratejik ürün olan buğday, arpa ürünlerimizde sıkıntılar görülmeye başlamıştır. Meteorolojiye baktığımızda yağmur görünüyor ama her gün yağmur erteleniyor. Bu da çiftçinin moralini bozuyor. Dört ayda buğdayda sıkıntılı dönem yaşadık ve süreç de hala devam ediyor. Yağışlar bu şekilde giderse, tarımsal kuraklık bu şekilde giderse önümüzdeki yıl süreç sıkıntılı ve zahmetli olabilir. Türkiye genelinde kuraklık baş göstermektedir. Bu da hem memleketimizi, hem de gerçekten yalnızca çiftçilik yapan biz üreticileri sıkıntıya sevk etmektedir.” şeklinde konuştu.  

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side