17 Haziran 2024
27.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGENELTAVA CİĞER VE KÖFTENİN FİYATINI BAŞKAN GÜRKAN DA PAHALI BULDU

TAVA CİĞER VE KÖFTENİN FİYATINI BAŞKAN GÜRKAN DA PAHALI BULDU

-

Edirne’de bir süre önce tava ciğer ve köfte fiyatları güncellenerek porsiyonu 75 lira olarak belirlendi. Bir yerel gazetede yer alan habere göre, Trakya’da en pahalı köftenin Edirne’de olduğu belirtildi. Tava ciğer ve köfte fiyatlarının pahalı olduğunu söyleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Döviz kuru nedeniyle ülkemize gelen Bulgar ve Yunan turistler fiyat artışlarından etkilenmiyorlar. Ama herkes gider Edirneliler baş başa kalır” dedi.

Edirne’de tava ciğer ve köfte fiyatları geçtiğimiz günlerde 75 lira olarak belirlenmişti. Fiyatın yüksek olması, yerel halkın ‘artık köfte ve tava ciğer lüks oldu’ şeklinde tepkilerine neden olmuştu. Tava ciğer ve köfte fiyatlarını Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da pahalı bulduğunu söyledi.
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Gürkan, gıda sektöründeki esnafların fiyat tarifeleriyle ilgili biraz daha duyarlı olması gerektiğini söyledi.
Gürkan, “Ben tüm esnaflarımızı, özellikle gıda sektöründeki esnaflarımızı biraz daha duyarlı olmaya davet ediyorum.
Düz bir şeklide bakarsak en pahalı şehirlerden bir oldu diyebiliriz ama pahalılık göreceli bir kavram. Son 7-8 aydır Türkiye’deki ekonomik sıkıntıları hepimiz biliyoruz. Herkes evinde, tenceresinde, hanesinde veya bizim gibi kurumsal kurumlar, kuruluşlar da kendi bütçelerinde ekonomik sıkıntıyı fazlasıyla hissediyorlar.
Kıyma şu anda perakende satış fiyatı 150-160 lira. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Edirne Esnaf Odaları Birliği, tarifelerinde köfte ve ciğeri 75 TL olarak belirledi. Bugün bir gazetemizde gördüm. Köfte Kırklareli ve Tekirdağ’da köfte bizden daha düşük artış yapılmamış. Ama bu da oranlarda artış yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Ben esnaflarımızdan şunu rica ediyorum. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’a göre daha avantajlı bir il. Çünkü yılda 5 buçuk 6 milyon turistimiz geliyor. Döviz kuru nedeniyle ülkemize gelen Bulgar ve Yunan turistler ülkemizdeki fiyat artışlarından etkilenmiyorlar. Ama herkes gider Edirneliler baş başa kalır. O yüzden esnaflarımızdan hemşerilerimize, Edirnelilere karşı daha duyarlı olmalarını bekliyorum. Yarın öbür gün biz yine bu şehirde bu kentte baş başa kalacağız. Bir birimizin derdine derman olmaya çalışacağız. Bir birimizin sorunlarını çözmeye çalışacağız. Bir birimizin cenazesine, düğününe gideceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side