24 Mayıs 2024
10.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGİYİK: VİLLADA OTURANI ÜCRETSİZ, VİLLAYI TEMİZLEYENİ ÜCRETLİ TAŞIYORUZ!

GİYİK: VİLLADA OTURANI ÜCRETSİZ, VİLLAYI TEMİZLEYENİ ÜCRETLİ TAŞIYORUZ!

-

Mazota gelen zamların ardından toplu taşıma sektörünün kontak kapatacak noktaya geldiğini belirten ETUS Başkanı Hakan Giyik, ücretsiz taşınan 65 yaş üzeri vatandaşlara gelir testine göre kart verilmesini talep ettiklerini söyledi. Giyik, “Villada oturan 65 yaş ve üzeri vatandaşımızı ücretsiz taşıyoruz ama villayı temizleyenden ücret alıyoruz. Gelir tespiti yapılıp kartların ona göre verilmesini talep ediyoruz. Zaten taleplerimiz yerine gelmezse, ücretsiz taşıdığımız 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlarımızı, 15 Ekim’den itibaren Türkiye genelinde ücretsiz taşımama kararı alacağız.” ifadelerini kullandı.


Edirne Toplu Ulaşım Sistemi Başkanı Hakan Giyik, mazot fiyatlarında yaşanan artışların ardından kontak kapatacak noktaya geldiklerini söyledi. Zamlardan en çok toplu taşıma sektörünün etkilendiğini belirten Giyik, taleplerinin dikkate alınmaması durumunda 15 Ekim’den itibaren 65 yaş üzeri ve engelli vatandaşları Türkiye genelinde ücretsiz taşımama kararı alacaklarını da ifade etti. Giyik, “Yapılan zamlardan en çok etkilenen sektör biziz. Çok ciddi bir sorun var sektörümüzde. Türkiye genelinde bu böyle. Bir hafta önce Ankara’da Türkiye geneli toplantımızı gerçekleştirdik. Orada taleplerimizi Bakanlıklara bildirdik. Bakanlıkların nezdinde gelecek sonuçlara göre bundan sonraki çalışma dönemimizde hareketimize yön vereceğiz. Toplu taşıma esnafı gerçekten zor durumda. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızı ücretsiz taşıyoruz ama bu taşıdığımız yolcular amacını aşmaya başladı. Bizim Türkiye Özel Halk Otobüsleri Birliği olarak talebimiz şu yönde; 4736 sayılı kanuna göre sosyal yardımlar nasıl veriyorsa, toplu taşımaya da ona göre kart verilmesini istiyoruz. Gelir testine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlara kart verilsin. Bugün villada oturan 65 yaş ve üzeri vatandaşımızı ücretsiz taşıyoruz ama villayı temizleyenden ücret alıyoruz. Gelir tespiti yapılıp kartların ona göre verilmesini talep ediyoruz. Zaten taleplerimiz yerine gelmezse 15 Ekim’de ücretsiz taşıdığımız 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlarımızı, Türkiye genelinde ücretsiz taşımama kararı alacağız. Büyük bir ihtimalle bu karar 15 Ekim’de gerçekleşecek.” dedi.

Mazot fiyatlarında yaşanan artışların ardından aldıkları zammın eridiğini söyleyen Giyik, “Biz tekrar zam alma dönemindeyiz.” dedi.
Giyik, “Biz tekrar zam alma dönemindeyiz. Çünkü zammı aldıktan sonra yüzde 35 mazot zammı geldi. Bu gece itibariyle de 1 lira 78 kuruşluk bir zam daha söz konusu. Eylül ayına kadar da zamların durmayacağını öngörüyoruz. Ekonomistler de bunları açıklıyor zaten. 7 lira birden mazota zam geldi. Bu şartlarda esnafın ayakta durma şansı yok. Esnaf ayakta duramayacağı gibi evini geçindiremeyecek durumda şu an. Ciddi zararlarla karşı karşıyayız. Mesleğin yapılamaz hale geldiğini tüm yetkililerin bilmesini istiyorum. Gerçekten Türkiye genelinde çok sıkıntı var. Esnaf kontak kapayacak falan deniyor ama zaten çalışamayacak duruma geldik. Mecburi kontak kapatmaya gideceğiz. İndi bindiyi de yine yetkililere bırakacağız.  Zaten her şey ortada. İndi bindi 12 liraydı. Eridi gitti zammımız. Bugünlerde yine bir zam dilekçesi verip talep oluşturacağız. Şu an Ankara, İstanbul gibi illerin yüzde 50’nin üzerinde zam talepleri var.  15-16 liranın altı kurtarmayacak gibi görünüyor.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side