5 Aralık 2022
8.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÖKDOĞAN SEMAYA KAVUŞTU

GÖKDOĞAN SEMAYA KAVUŞTU

-

Trakya Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Simurg Roket takımı, Gökdoğan ismini verdikleri roketi Teknofest roket yarışması kapsamında başarıyla fırlattı.

Trakya Üniversitesi öğrencilerinden oluşan roket takımının Gökdoğan isimli roketi, 2022 Teknofest Orta İrtifa Roket yarışlarında başarıyla fırlatıldı.

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin tasarlığı ve ürettiği roket, yarışlardan önce 5 farklı hakem heyeti tarafından analiz edilerek uygunluk onayı aldı. Trakya Üniversitesi Simurg Roket Takımı Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Aydın Güllü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Teknofest Roket yarışında atışın başarıyla gerçekleştirildiğini belirterek, “6 Ağustos Cumartesi günü atış başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Uçuşta maksimum irtifa 2800 metre olup birinci ayrılma gerçekleştirilmiş görev yükü ve sürüklenme paraşütleri açılmıştır. Sonrasında roket yeri tespit edilerek roket kurtarılmıştır. Tasarımdan atışa ve atış sonraki sunulan rapora göre puanlama yapılarak derece belirlenecektir. Atışlar devam ettiği için puanlamanın ve kaç adet atış onayı alan roket olduğu ilerlenen bir tarihte açıklanması beklenmektedir. Roket bilgisi, roket tasarımı öğretmeyi amaçlayan bu yarışmada tüm bileşen özgün olarak öğrenciler tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. Roket ayrılma sistemleri için geliştirilen hibrid ayrılma sistemi (sıcak gaz tetikli, soğuk gaz ayrılma sistemi) özgünlük bakımında hakemlerin ilgisini çekmiştir” dedi.

Güllü açıklamasında, Roket montaj aşamasında kendilerini ziyaretinden dolayı Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Talha Koç ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci’ye teşekkür etti.

Takım Üyelerinin Bengisu Şen, Tunahan İnal, Metehan Sivas, Erhan Turan Bilir, Samet Tohan, Alperen Yüksel, Deniz Bünyamin Matur, İrfan Duman, Mehmet Berk Şahin ve Baransel Rençber’den oluştuğunu kaydeden Güllü, öğrencileri kutlayarak, yarışlardan iyi bir derece almaları temennisinde bulundu.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi