21 Mayıs 2024
18.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÜRKAN: EDİRNE’DE HER GÜN 170 ÇÖP KONTEYNERİ YIKANIYOR

GÜRKAN: EDİRNE’DE HER GÜN 170 ÇÖP KONTEYNERİ YIKANIYOR

-

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentteki çöp konteynerlerinin düzenli olarak yıkandığını belirterek, vatandaşlara çevre temizliği konusunda uyarılarda bulundu. Başkan Gürkan, “Türkiye’de temel sorunumuz şu; kimse üzerine alınmasın. Haklar konusunda çok duyarlıyız ama ödevlere sıra gelince maalesef sınıfta kalıyoruz” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan sürdürülebilir enerji ve iklim eylem planı toplantısının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Nişancıpaşa Mahallesi Muhtarı İrfan Deniz’in mahallelerdeki konteynerlerle ilgili şikayet aldıklarını belirtmesi üzerine Başkan Gürkan, her gün 170 çöp konteynerinin gece saatlerinde yıkandığını söyleyerek, vatandaşlara çevre temizliği konusunda uyarıda bulundu.

Gürkan; “Her gün 170 konteyner yıkanıyor. Siz tabii onları görmüyorsunuz. Onlar gece yapılıyor o iş. Birkaç gündür her yerde şunu anlatıyorum. Vatandaş dediğimizde vatandaşın iki temel direği var. Vatandaşlığın ya da iki temel direği var. Üstüne alınan alınsın, alınmayan da alınmasın. Birisi vatandaşlık hakları. Her vatandaşın bu ülkede, bu cumhuriyette yaşayan her vatandaşın hakları var. Temiz bir ülke istemek. Güvenli bir ülke istemek. Gibi gibi gibi. Bunları vatandaşlık hakları. Bir de vatandaşın görevleri ya da ödevleri var. Nedir? İşte klasik bizim ilkokul, ortaokul öğrencisi olduğumuz dönemde öğrendiğimiz bu. Askerlik yapmak, vergi vermek, seçimlerde oy kullanmak, çöpleri yere atmamak, başka çevreyi kirletenleri uyarmak, düzenli olarak elektrik, su, doğal vesaire onları ödemek gibi. Türkiye’de bizim temel sorunumuz şu; Vatandaşlarımız ben de dahil diyeyim. Kimse alınmasın. Kendimden örnek vereyim. Hakları konusunda çok duyarlılar. Ama ödevlere sıra gelince maalesef sınıfta kalıyoruz. Dediğiniz gibi yani arabadan inmeden çöpü sallıyor vatandaş. Dünyada hiç bir şehri çöplerini toplayarak temiz tutamazsınız. Öyle bir şey yok. Buna hiç kimsenin gücü yetmez. Hiçbir belediyenin gücü yetmez. Burada vatandaşın o vatandaşlık görevini yapması gerekiyor. Çöpünü getirip konteynerin kapağını açıp içine atması gerekiyor. Kenarına atmaması gerekiyor.

Arabanın camını açıp sigara paketine ya da ne bileyim, bir şeyi dışarı atmaması gerekiyor. Sorduğunda niye böyle yapıyorsun dediğinde vergi veriyoruz diyor belediye toplasın. Verdiğin vergi konut başını ayda 8 lira 37 kuruş çevre temizlik vergisi. Şimdi bunları söyleyince bu ülkede ya komünist oluyorsunuz ya anarşist oluyorsunuz ya da terörist oluyorsunuz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side