1 Aralık 2023
16.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEGÜRKAN, EDİRNE’DE YABANCI DİLDEKİ TABELA ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ

GÜRKAN, EDİRNE’DE YABANCI DİLDEKİ TABELA ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ

-

Edirne Başkanı Recep Gürkan, kentte yabancı dildeki tabela sayısının arttığını söyleyerek belediye meclisinde grubu bulunan her partinin temsilcisinden oluşan bir komisyon kurulmasını istedi. Başkan Gürkan, “Edirne’de yabancı dildeki tabela artışlarıyla ilgili bir düzenlemeye ihtiyaç var. Çünkü milletin ortak değerlerinin başında dil gelir. Dilinizi kaybedersiniz, her şeyinizi kaybedersiniz” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ağustos ayı meclis toplantısında Edirne’de son dönemde yabancı dildeki tabela artışına dikkat çekti.

Edirne’nin çok sayıda yabancı ziyaretçi aldığını, özellikle komşu ülkelerden gelen vatandaşlarla alış veriş hareketliliği yaşandığını kaydeden Gürkan, ancak yabancı tabela artışlarından dolayı Edirne’de bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ifade etti. Başkan Gürkan, mecliste grubu bulunan her siyasi partinin temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurularak, yabancı dildeki tabelalarla ilgili çalışma yapılmasını istedi.

Gürkan, “Edirne’de son dönemlerde çok sayıda yabancı ziyaretçi alıyoruz. Bunların bir kısmı turist, bir kısmı alış veriş amacıyla geliyor. Gelsinler tabiî ki. Edirne’deki alış veriş hareketliliğinin artmasıyla beraber bir taraftan Edirne’deki bütün emtia fiyatları da yükseliyor, halkımız bundan çok memnun değil. Buna yapacak bir şey yok, serbest ticaretin kuralı. Benim dikkatimi çeken, Valimizle de bunu konuştuk, özellikle reklam mecralarında bilboard, raket gibi ve tabelalarda Türkçeye uygun olmayan yabancı dillerde tamamen yabancı olan afişler görmeye başladık Edirne’de. Yabancı isim olan tabelalar aynı şekilde. Bununla ilgili belediye meclis üyelerinden bir komisyon kurulmasını, bu komisyonun hem mevzuat anlamında gerekli çalışmayı yapmasını, gerektiğinde uzmanları çağırıp dinlemesini, önümüzdeki Eylül Ekim gibi bir rapor sunarak mecliste bu konuda bir karar almamızı öneriyorum. Her partiden üye olmasını arzu ederim. CHP’den 1, İyi partiden 1, Ak Partiden 1, MHP’den 1 üye olursa sevinirim.

Bu konuda şehrimizin bir düzenlemeye ihtiyacı var. Çünkü milletin ortak değerlerinden en başta geleni dildir. Dilinizi kaybedersiniz, her şeyinizi kaybedersiniz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side