20 Mayıs 2024
12.7 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEHEDEF, MERİÇ NEHRİ’NDE AVRUPA ŞAMPİYONASI

HEDEF, MERİÇ NEHRİ’NDE AVRUPA ŞAMPİYONASI

-

Edirne Valiliği, Türkiye Kürek Federasyonu ve TED Edirne Koleji Kürek Kulübü işbirliğinde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Edirne Kürek Festivali bugün gerçekleştirildi. Festivalde konuşan Vali Kırbıyık, organizasyonun festival boyutundan, şampiyona boyutuna getirilmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Edirne Valiliği, Türkiye Kürek Federasyonu ve TED Edirne Koleji Kürek Kulübü tarafından düzenlenen 2’nci Kürek Festivali bugün Meriç Nehri’nde gerçekleştirildi. Kürek festivaline; Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk, TED Edirne Koleji Kürek Kulübü Başkanı Nesim İba, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, kurum müdürleri ve çok sayıda sporcu katılım gösterdi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan festival, konuşmalarla devam etti.
TED Edirne Koleji Kürek Kulübü Başkanı Nesim İba, Avrupa ve Dünya şampiyonalarının Meriç Nehri’nde yapılabilmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
İba, da kentteki tüm kurumların festival için mesai harcadığını belirterek, şunları kaydetti: “Meriç Nehri, Türkiye’de en son parkur olacak. Zaten yurt içinde başka parkur yok. Bu; önümüzdeki yıllarda burası gerek Türkiye gerek Balkan, Avrupa ve Dünya şampiyonalarına ev sahipliği yapacak demek. Yani böyle festival havasında değil, şehrin dinamizmini daha çok artıracak bir aktivite haline gelmesini istiyoruz. Bununla ilgili de gerekli çalışmalar devam ediyor.” dedi.

Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk, Avrupa Şampiyonasının Edirne’de yapılabilmesi için gerekli girişimleri yaptıklarını söyledi.
Aktürk, “Avrupa şampiyonası, eğer alabilirsek ilk kez ülkemizde olacak. Şu anda adaylıkta önemli rakipler var ama bizim bu enerjimiz onlarda yok. Burada herkesin gözlerinden görüyorum. Bu konuda Edirne’nin gerçek bir kültürü var. Spor festivalinde, spor müsabakalarında Kırkpınar gibi 660 yılı tamamlamış bir organizasyon var, tarih var, doku var. Biz burada bunu kürek ailemizle de kazandırmak istiyoruz. Umuyoruz önümüzde uzun yıllar devam edecek ve yarışlarımız burada olacak.” ifadelerini kullandı.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ise organizasyonun festival boyutundan, şampiyona boyutuna getirilmesi gerektiğini belirtti.
Vali Kırbıyık, “Bugün itibari ile artık festival boyutunu bırakıp bir şampiyona dönemini başlatmak istiyoruz. Bunun Ulusal ve Uluslar arası boyutları olacak şampiyonaları ile birlikte önümüzdeki yıllardan itibaren kürek denince akıllara gelen şehirlerden bir tanesinin ya da en önemlisinin Edirne olacağını umut ediyorum. Tabi malumunuz Edirne hakikaten önemli bir marka şehir. Tarihi ile marka şehir, doğası ile marka şehir, kültürel varlıkları ile marka şehir. Aynı zamanda sporda da bir marka şehir olma yolunda hızla ilerliyor. Bugün burada da gerek yurt içinden gerekse yurt dışından 16 kulüpten 300 civarında sporcunun bulunduğu bilgisi bana verildi ki; bu gerçekten önemli bir rakam. Önemli bir organizasyon olduğunu da ortaya koyuyor. Meriç Nehri sahip olduğu imkanlar çerçevesinde gerek 2 bin 700 metrelik parkuru, gerek yeni düzenleme ile durgun su hüviyetine kavuşacak bir parkur konumu ile birlikte kürek sporu için gerçekten bulunmaz bir parkur olacak gibi gözüküyor. Çalışmalarımız çok hızlı ilerliyor. Yakın zamanda bunu da neticelendirip bu aşamaya geleceğimizi değerlendiriyorum.” Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sporcular, Meriç Nehri’nde kürek çekti.

Sakarya Kırkpınar Spor Kulübü Antrenörü Barış Ertürk, kulüplerindeki sporcularla beraber festivale katıldıklarını söyledi. Parkurun 500 metrelik olduğunu ve alt yapısının hazırlanmaya devam ettiğini belirten Ertürk, 2024 yılında yapılacak olan U-23 ve U-19 Dünya ve Avrupa şampiyonasına aday ülke olunduğunu ve parkurun ilerleyen günlerde 2 bin metreye çıkarılacağını kaydetti.

“Suyun akıntısı kontrol altına alınmalı.” diyen Galatasaray Spor Kulübü Antrenörü Onur Kayacan da, parkurun 2 bin metre olarak düzenlenmesi gerektiğini de söyledi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side