1 Aralık 2023
12.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEHEİMLİCH MANEVRASI HAYAT KURTARIYOR

HEİMLİCH MANEVRASI HAYAT KURTARIYOR

-

İlk yardım tekniği olan Heimlich Manevrası, yetişkinlerde, bebek ve çocuklarda hayat kurtarıyor. 10 Eylül Dünya İlk Yardım Günü etkinlikleri kapsamında Saraçlar Caddesi’nde vatandaşlara uygulamalı bir şekilde ilk yardım teknikleri anlatıldı. Etkinlikte ilk yardım eğitmenleri, Heimlich Manevrasının ne şekilde uygulanması konusunda bilgiler verdi.

Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezi tarafından Dünya İlk Yardım Günü etkinlikleri kapsamında Saraçlar Caddesi’nde kurulan stantta vatandaşlara uygulamalı şekilde ilk yardım teknikleri hakkında bilgiler verildi.

Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezi Müdürü Ayten Ülgü Sünnetçiler ve ilk yardım eğitmenleri tarafından yetişkinlerde, çocuklarda ve bebeklerde heimlich manevrası uygulamalı bir şekilde anlatıldı.

Sünnetçiler, “çocuklarda yetişkinden hiçbir farkı yok. Sadece onun seviyesine inmemiz gerekiyor. Eğer çocukta tıkanıklığa bağlı öksürme varsa, öksürmeye teşvik ediyoruz. Bunda başarısız olduysa hemen çocukta yetişkin gibi ses duymuyorsa, dudak çevresinde morarma varsa, hemen tıkanıklık olduğunu anlıyoruz. Yapmamız gereken çocuğa ilk önce sırta beş kere vurarak, göbek deliği ile göğüs kemiği arasındaki boşluk midenin tam üzerine heimleck manevrası ile yani karına baskı uyguluyoruz” dedi.

Sünnetçiler, “eğer bebeğiniz mama beslerken, yerde oynarken, keşif yapmak için ağzına bir şey alabilir. Öksüren bir bebekse gördüğümüz anda gözlerimizi bebekten ayırmadan takip edeceğiz. Baktık ki bebeğin öksürüğü kesildi, ses çıkmıyor, çırpınarak kendini ifade edebilir. Hemen bebeğin ağız içini kontrol edip, hızlıdan heimlich manevrasına başlıyoruz” dedi.

Edirne Valiliği İlk Yardım Eğitim Merkezi Müdürü Ayten Ülgü Sünnetçiler, Edirne il genelinde bugüne kadar 4 bini aşkın vatandaşa ilk yardım eğitimi verdiklerini söyledi.

Sünnetçiler, “Dünya İlk Yardım Günü’nü ulusal ve uluslar arası boyutta etkinlik kutlamalarıyla farkındalık oluşturmayı amaçladık. 10 Eylül’de dünya ilk yardım günü. Biz bir gün öncesinden hafta içinde kutlamayı uygun gördük. İlk yardım sadece teorik bilgiyle kalıcı olmuyor, uygulamalı eğitimlerle pekiştirilmiş oluyor. Biz merkezimizde temel ilkyardım eğitimleri veriyoruz. İlk yardım farkındalık bilgilendirme seminerleriyle il ilçe köylerde uygulamalarımızı sürdürüyoruz. Bugün kadar 4 bin 3 kişiye eğitim verdik. Bin kişiyi de sertifikalı ilk yardımcı olarak yetiştirdik. Edirne bu açıdan güvende” dedi.

İl Yardım Eğitmeni Emine Aydın ise ilk yardım eğitiminin okullarda sürekli eğitim olarak verilmesi gerektiğini söyledi.

Aydın, “Birden bire bilgiyi vermekle insan bilinçlenmiyor. Birçok ülkede bizim ülkemizde de sağlık eğitimi ne yazık ki anaokulundan itibaren başlanmıyor. Özellikle sağlık profesyonellerinin bu eğitimi vermesi gerekir. Umarım bu konuda önümüzdeki yıllarda gelişmeler olur. Bizler de böyle etraftan toplayarak gelin size illaki öğretelim, basın gelin anlatalım demek zorunda kalmayalım. Okullarımızda, üniversitelerde sürekli eğitim olarak ilk yardım ve tüm sağlık konuları devam eder” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side