24 Mayıs 2024
10.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEHEM USTA HEM PATRON

HEM USTA HEM PATRON

-

Edirne’de açtığı döner dükkanında ustanın işi bırakmasının ardından tezgahın başına geçerek döner kesmeye başlayan Arzu Balta, müşterilerin takdirini kazanıyor. Yaklaşık 10 yıldan bu yana bir taraftan çocuğuna bakıp diğer taraftan döner kesen Arzu Balta, “bazı mesleklerin erkeği kadını kalmadı” diyerek, işini severek yaptığını söyledi.

Edirne’de açtığı döner dükkanının hem patronluğunu hem de ustalığını yapan Arzu Balta, müşterilerin takdirini kazanıyor. Jandarma karşısındaki açtığı işyerinde tezgahın başında döner kesen Arzu Balta, işini severek yaptığını, müşterilerin ilgisinden memnun olduğunu söyledi.

Balta, “Yaklaşık 10 yıldır bu işi yapıyorum. Oğlum 3 aylıkken bu işe başladım, şu anda 10 yaşını geçti. Bakınca ‘bu iş yapılır mı, sıcakta durulur mu?’ deniyor ama bu işi yapmaktan mutluyum. İlk zamanlar ‘Kadından dönerci mi olur?, kesemez,yapamaz, edemez’ gibi önyargılar vardı. Sonra sonra alıştılar. Kadın olunca bu sefer daha hoşlarına gitmeye başladı. ‘Temiz en azından, ne yediğimizi biliyoruz, anne eli değmiş gibi’ diyenler oldu.

Bu sektörde çalışan ustalar genelde zor oluyor. İşe gelmiyorlar, ya da ağır bir iş olduğu için sıkılıyorlar. Para konusunda az geliyor bırakıyorlar. Öyle olunca biri gitti, biri geldi, insansız kaldık. Nasıl yapacağız derdine düşmektense ben öğreneyim dedim. Sağ olsun bir ustam vardı belki de bir bilezik taktı koluma.

Mesleklerin artık erkeği bayanı kalmadı. Ama ağır yükü var. Yazı berbat diyebilirim. Çok sıcak çünkü sıcağın karşısında mücadele etmek çok zor. Orada et kesmek sorun değil ama sıcakla mücadele etmek insana ağır geliyor. Genel bakarsak erkek işi” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side