22 Mayıs 2024
23.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEİBRAHİM AY’DAN ‘YAĞLI GÜREŞ LİGİ’ DEĞERLENDİRMESİ

İBRAHİM AY’DAN ‘YAĞLI GÜREŞ LİGİ’ DEĞERLENDİRMESİ

-

Önceki günlerde kurulan Yağlı Güreş Ligi hakkında değerlendirmelerde bulunan Edirne Eski Belediye Başkanı İbrahim Ay, “Alınan karar güzel bir karar ama puan sistemi değil, bir sıralama sistemi olması lazım.” dedi.
Önceki gün İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nin kurulacağı açıklanmış ve yıl içinde yapılan 7 yağlı güreş organizasyonunda başarılı olan pehlivanların Kırkpınar’a katılması karar altına alınmıştı. Türkiye Yağlı Güreş Ligi hakkında değerlendirmelerde bulunan Edirne Eski Belediye Başkanı İbrahim Ay, alınan kararın güzel olduğunu ancak puan sistemi yerine sıralama sisteminin uygulanması gerektiğini ifade etti.

Ay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ben daha önce bu teklifi yaptım, teklifim şuydu; tarihi güreşlerde son 8’e giren pehlivanları toplayıp Kırkpınar’a getirmek. Bunu neden istiyorum çünkü zembilini alan Kırkpınar’a geliyor ve Kırkpınar’ı en yakın yerden seyrediyor. Yeşil saha içerisinde görülen her birey belediyeye maliyettir. Belediye bu maliyeti karşılamakta zorluk çekiyor. Herkesi belediye finanse ediyor. Bakanlığın ve vilayetin yardımı hiç yok. Bunların altından belediyenin kalkması çok zor. Alınan karar güzel bir karar ama puan sistemi değil bir sıralama sistemi olması lazım. Adamın sakatlığı vardır, o 7 piyasa güreşine katılamaz. İyi hazırlanmıştır, o sene sakatlanır ve puan alamaz. Puan sistemi yerine bir istatistik tutularak, 4-5 tane güreşte son 8’e kalmıştır, onu çağırırsın. Bu sistemde 3 güreşe katılamazsa ve çok iyi bir pehlivansa, o hakkı gidecek. 1 yılı gider açıkçası. Benim için güreşteki altın puanı kaldırmak çok önemli. Eğer güreş ligini yapacaksan, bu lige kural da koyman lazım. Diğer sporlarda olduğu gibi zorunlu hareketler getirirsin. Yağlı güreşin çok güzel oyunları vardır. Bu oyunları belirlesinler ve oyunları uygulayanlara puan versinler. Mesela çapraza girdi, 2 puan verirsin. Ama bu olay her güreşte olmayacak, çeyrek finalden itibaren olacak. Bu zorunlu hareketleri yapan kişi, belirlenen güreş zamanı sürecinde muhakkak yapmak zorunda olacak. Çok puan alan kazansın. O zaman çalışan pehlivan, yağlı güreş oyunlarını bilen pehlivan, tesadüflere kalmadan başarıya ulaşır. Ancak bu ligde bunu uygularlarsa yağlı güreş kurtulur.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side