3 Haziran 2023
15.5 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEİHRACAT YÜZDE 30 ARTTI, KUYRUK UZADIKÇA UZADI

İHRACAT YÜZDE 30 ARTTI, KUYRUK UZADIKÇA UZADI

-

Yapılan son değerlendirmelere göre ihracatın yüzde 30 artması sonucu Edirne Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapılarında Bulgaristan gümrüğünün yoğunluğu karşılayamamasından dolayı kilometrelerce tır kuyruğu oluştu.

Türkiye’nin faklı illerinden aldıkları ihracat yüklerini teslim edecekleri Avrupa ülkelerindeki adreslere götürmek için yola çıkan tır şoförlerinin bekleyişleri sürüyor. Rusya’nın Ukrayna’ya açmış olduğu savaştan dolayı birçok liman seferi düzenlenemediğinden, tır sürücüleri karayolunu kullanmak zorunda kalıyor.

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarındaki günlük tır geçiş sayılarının 1 buçuk kat arttığı ve ihracatta yüzde 30 artış olduğu belirtildi. Hava sıcaklığının 30 dereceyi bulduğu Edirne’de, tır şoförleri sıcaktan korunmak için araçlarındaki klimalarını kullanıyor. Tır şoförleri, Bulgaristan gümrüğünün yoğunluğa karşılık vermesini bekliyor.

İstanbul’dan Gebze’den yükünü Bulgaristan’a götürmek için gümrükte sıranın kendisine gelmesini bekleyen Tuncer Basriyev, “Kilometrelerce kuyruğa girdik. Kuyrukta hiç kıpırdama olmuyor kaç gün bekleyeceğimizi bilmiyoruz. Sıcak havada beklemek zor oluyor” dedi.

İlk defa bu uzunlukta bir tır kuyruğuna şahit olduğunu söyleyen Bursa’dan İhraç yükünü alan Embiya Özgür, “Burada çok beklediğimizde takograf sorunumuz da oluyor” diye konuştu.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi