2 Şubat 2023
5.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEİKİNCİ EL EŞYA FİYATLARI DA ARTTI

İKİNCİ EL EŞYA FİYATLARI DA ARTTI

-

Beyaz eşya fiyatlarının artmasıyla ikinci el ürünlerin fiyatları da arttı. Daha bir iki yıl öncesine kadar 200 lira civarında olan ikinci el bir çamaşır makinesinin fiyatı 3 bin liraya yükseldi. Edirne’de ikinci el eşya satışı yapan İbrahim Gümülcine, maddi durumu yetersiz olan bazı çiftlerin evlilik hazırlığı için ikinci el ürünleri tercih ettiğini söyledi.

Son yıllarda artan maliyetler, ikinci el piyasasına da zam olarak yansıdı. Edirne’de Ayşekadın semtinde satışa sunulan ikinci el ürünlerin fiyatları da büyük oranda arttı.

İkinci el eşya alım satımı yapan İbrahim Gümülcine, alım gücü azalan vatandaşların yeni eşya yerine ikinci el ürünlere ilgi gösterdiğini belirterek, ikinci el piyasasında satışların önceki yıllara göre daha hareketli olduğunu söyledi.

Gümülcine, “15 seneden beri bu işi yapıyorum. Daha önce odun kömür işi yapıyordum. İkinci el piyasası normal, eskiye rağbet çok var. Artık millet yeni eşya alamıyor, insanlar ucuz eşya arıyor. Ucuz olunca da garanti istiyorlar. Garanti belgesini veriyoruz. Bu şekilde işlerimiz devam ediyor. En çok beyaz eşya, baza, koltuk gibi eşyalar ilgili görüyor. Edirne öğrenci kenti olduğu için 1+1 evler çoğaldı, eşyalı ev tutamayınca ev eşyasını buradan tamamlamaya çalışıyor” dedi.

İkinci el ürünlerin fiyatlarında, önceki yıllara göre büyük artış yaşandı.

Gümülcine, “Bizim fiyatlarımızda artış oldu. Geçen sene bir çamaşır makinesi 150-200 liraya satarken bu sene 3 bin liradan aşağı çamaşır makinesi veremiyoruz. Verdiğimiz zaman garanti olarak verilmez yani. Çoğu arkadaş da garantisini veremiyor. Kendi kartımızın arkasına alış tarihini yazıyoruz. Üç ay garanti veriyoruz. Üç ay içinde zaten 5 kg çamaşır makinesine battaniye veya daha ağır eşyalar konuluyor. Makinenin durmasını beklemeyip, kapağını çekip kilidini kopartıyorlar. 3-4 aylık evli olanlar anlaşamıyorlar boşanıyorlar. Yeni eşyalarını satıyorlar. Biz de gidip fiyat verip anlaşabildik mi alıyoruz.

Eskiden 100-200 liraya eşya bulmak mümkündü, şimdi artık mümkün değil. Biz aracımızla evden gidip malzeme alıyoruz. Ona göre adam tutuyorsun. Bunun hamallığı var, mazot fiyatları arttı. Geçen sene mazot 7 lira civarındaydı bu sene 25 liradan fazla. Bu durum ikinci el fiyatlarına da mecburen yansıyor” dedi.

Beyaz eşya fiyatlarının artması nedeniyle meddi durumu yetersiz olan çiftler de evlilik hazırlığı için ikinci ürünleri tercih etmeye başladı.

Gümülcine, “Bazen yeni evli, durumları müsait olmayanlar da geliyor eşya almaya. Yeni çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı almaya kalksan 40 bin lirayı buluyor. Bu da yeni evlenen bir çift için zor. Biz de ikinci el olarak buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi 10 bin lira veya 5-6 bin liraya da bulabilir” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi