5 Aralık 2022
9.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEİŞLENMİŞ GIDALAR KOLON KANSERİ RİSKİNİ ARTIRIYOR

İŞLENMİŞ GIDALAR KOLON KANSERİ RİSKİNİ ARTIRIYOR

-

Ülkemizde hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla görülen kalın bağırsak kanseri, kansere bağlı ölümlerin nedenlerinden biri durumunda. Peki, kolon kanserine yakalanmamak için nasıl beslenilmesi gerekiyor. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mehmet Can Yakut, özellikle işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

Edirne’de görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mehmet Can Yakut, günümüzde en önemli kanser türlerinden biri olan kolon kanseri için erken tanının önemine dikkat çekti. Özellikle 30 yaş üzeri erkeklerin risk altında olduğunu kaydeden Yakut, işlenmiş gıdalardan ve sigaradan uzak durulması gerektiğini, lif bakımından zengin gıdalar tüketilmesinin faydalı olduğunu söyledi.

Yakut, Günümüzde önemli kanser türlerinden biri olan kolon kanseri, özellikle erkek popülasyonu da tüm dünyada kolon kanseri, kalın bağırsak kanseri ve sindirim sistemi kanserleri gelmekte. Bütün hastalıklarda olduğu gibi kanser hastalığında da temel ilke olarak erken tanının çok önemli olduğu belirtmek gerekir.

Bunun için risk faktörü olan kişilerde, aile öyküsü olan kişilerde genetik mirası olan kişilerde 20’li yaşlarda onun dışında ki erkek popülasyonu 30-35’li yaşlardan sonra rutin kolonoskopik muayene ile 5 yılda bir ve yılda bir de taramanın yapılması gerekiyor erken tanı için.

Biz genel cerrahi olarak işin erken tanı kısmındayız ve tedavinin bir basamağı olan cerrahi tedavisini yapmaktayız.

Kimler risk altında dersek,30 yaşını aşmış erkekler daha ağırlıklı olmak üzere, endüstriyel gıdaların bu kadar yaygınlaşmasından sonra hepimiz risk altındayız. Bazılarımız da genetik kanser sendromuna sahip kişiler aileden gelenler daha büyük risk taşımakta. Onlarda erken tanın önemi daha da artıyor. Bunun dışında bazı kronik hastalıklar da kalın bağırsak kanserine yol açabiliyor. Ülseratif kolit dediğimiz bir hastalık var bu hasatlığa sahip olan ve tedavi kontrol altında olmayan hastalarda yüzde yüz kolon kanseri gelişme ihtimali var. Bunlar için erken dönemde kolon kanserinden koruma amaçlı, bütün kalın bağırsağın çıkarılıp tekrar yol yapılmasını öneriyoruz. Bütün dünya üzerinde kabul edilen genel görüşümüz bu şekilde.

Kolon kanserinden korunmak için yenmesi gereken mucize besinlerimiz yok. Özellikle uzak durmamız gerekenler, endüstriyel olarak tabir edilen işlemlerden geçen, içinde koruyucu maddeler olan hazır besinlerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Diyetimizin bir özelliği olan, posadan liften zengin diyetle beslenmemiz gerekiyor” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi