20 Temmuz 2024
33.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEİSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 102. YILDÖNÜMÜ DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 102. YILDÖNÜMÜ DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI

-

İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla, Halk Eğitimi Merkezi Salonunda program düzenlendi. Edirne Lisesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen programda, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği İstiklal Marşı’nı okuma, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabulünün 102. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törene Edirne Lisesi ev sahipliği yaptı. Törene Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, kamu kurum ve kuruluş temsilcileriyle, öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan törende, günün anlamına yönelik konuşmayı Edirne Lisesi Müdür Başyardımcısı Kayahan Çelik okudu.

Çakmak, “İstiklal Marşı, Anadolu’da bir çok şehrin işgal altında olduğu bir dönemde milletimizin kenetlendiği, kahramanlıklarla dolu bağımsızlık mücadelesinin sürdüğü en kritik zamanda yazılmış, bu mücadelenin mısralara dökülmüş ifadesidir. İstiklal marşı, Türk milletine, Türk ordusuna, verdiği bağımsızlık mücadelesine moral ve cesaret kaynağı olmuştur” dedi.

Tören, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İstiklal Marşı’nın kabulü haftası dolayısıyla düzenlediği şiir, kompozisyon ve İstiklal marşını iyi okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle devam etti. Ödül töreninin ardından, İstiklal marşını güzel okuma yarışması birincisi ilkokul öğrencisinin yeniden sergilediği performans salondan büyük alkış aldı. Tören, Edirne Lisesi öğrencilerinin günün anısına hazırladıkları oratoryo gösterisiyle son buldu.


Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side