5 Aralık 2022
9.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKADINLARDA SİNSİ HASTALIĞA DİKKAT!

KADINLARDA SİNSİ HASTALIĞA DİKKAT!

-

Uzmanlar, kadınlarda sinsi şekilde ilerleyen kansere karşı uyarıyor. Dünya sağlık örgütü verilerine göre dünyada her yıl 500 bin kadında rahim ağzı kanseri vakası görülüyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yasemin Reyhancan, 65 yaşına kadar tüm kadınların risk altında olduğunu söyleyerek, yılda en az bir defa kontrol yaptırmalarını ve HPV aşısı önerdiklerini söyledi.

Trakya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Yasemin Reyhancan, kadınlarda sinsi şekilde ilerleyen serviks kanserine karşı uyarılarda bulundu.

Reyhancan, “Serviks kanseri ergenlik çağından cinsel aktif 65 yaşına kadar görülebilen bir kanser dolayısı ile her sağlıklı kadına yılda bir defa mutlaka jinekolojik muayene yaptırmasını öneriyoruz. Aynı zamanda smiar aldırmasını ve HPV aşısını öneriyoruz. Gebelik öncesi sonrası da olduğu için kontrollerini aksatmamaları gerekiyor. Cinsel yolla bulaşan ve havuzlardan, umumi tuvaletlerden bulaşan bir hasatlık olduğu için hijyene dikkat etmekte fayda var.

Şuan piyasada ikili ve dörtlü aşı olmak HPV aşısı var. Üreme çağında ki kadınlara mutlaka bunları öneriyoruz serviks kanserinden korunmak için.

Çünkü günümüzde en çok kadınlarda hayat kaybına sebep olan kanserlerden biri serviks kanseridir. Sadece rutin bir muayene ile önüne geçmek mümkün olan bir hastalıkla savaşmaya devam ediyoruz.

En riskli gurup 14-15 yaşından sonra ki grup aşının da önerildiği grup 65 yaşına kadar risk altında bütün kadınlar. Ama biz 35 yaşına kadar mutlaka kontrol diyoruz.

Serviks kanserinin hiçbir belirtisi olamadığı gibi, ilişki sonrası kanama, rutin bir akıntı üstüne çıkabilir ortaya. Genelde ‘hiçbir şikayetim yok kontrolle gitmeme gerek yok’ diye düşünmemek gerekiyor. Çünkü çok sesiz derinden ilerleyen bir hastalık. Sadece bizim kendi ultrason muayenemizle, smiar ve HPV ile ortaya çıkartabildiğimiz bir hastalık. Dolayısı ile de kontrol kontrol diyoruz” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi