25 Şubat 2024
11.1 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKARAAĞAÇ ACI BİBERİ BİN LİRAYI GÖRDÜ

KARAAĞAÇ ACI BİBERİ BİN LİRAYI GÖRDÜ

-

Genellikle tava ciğerin yanında tüketilen Karaağaç acı biberin kilogram fiyatı bin lirayı gördü. Bu yıl verim düşük olduğundan dolayı fiyatların arttığına dikkat çeken esnaf Ahmet Bayram, vatandaşların gramla alışveriş yapabildiğini ifade etti.

Tava ciğerin vazgeçilmez garnitürlerinden olan Karaağaç acı biberinin fiyatı bin lirayı gördü. Tahtakale’deki dükkanında acı biber satan esnaf Ahmet Bayram, bu yıl verim düşüklüğünden kaynaklanan bir fiyat artışı yaşandığını belirtti. Bayram, fiyatların artışından sonra vatandaşların gramla alışveriş yapabildiğine de dikkat çekti.


Bayram, “Bu yıl verim biraz düşük olduğu için tazesi bile 50-60 liraya satıldı. 10-12 kilo taze biberden toplam 1 kilogram çıkıyor. Dolayısıyla ekene bile işçilik hariç 600-700 lira maliyete çıkıyor ve bu fiyatların ortaya çıkması çok normal. Şu andaki fiyatı 900-1000 lira arasında. Şu an çok fazla arz-talep yok. Zaman geçtikçe daha çok olur. Eylül-Ekim’e doğru çıkıyor ürünümüz. Şubat- Mart aylarından sonra azaldıkça fiyatlar yükselmeye başlıyor. Çünkü çoğu insan fazla tüketemiyor. Satıcı sattıktan sonra da elinde kalmıyor.  Ürün de azaldığı zaman tabi ki fiyatlar yükseliyor. Acı biberimiz genellikle ciğerin yanında kullanılıyor. İnsanlara da alışkanlık olmuş tabi. Pul biber gibi ezip kullananlar da var.  Çok amaçlı kullananlar var.  Genelde 200-250 gram civarında alıyorlar.  Kilo ile alan çok azdır yani. Anca 100-200 liralık alıyorlar, bütçesi ona yetiyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side