25 Şubat 2024
16.8 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKARAAĞAÇ BİBERİ KURUTMA MESAİSİNDE SONA GELİNDİ

KARAAĞAÇ BİBERİ KURUTMA MESAİSİNDE SONA GELİNDİ

-

Edirne’de tava ciğerin yanında garnitür olarak servis edilen tescilli Karaağaç acı biberinin kurutma mesaisinde sona gelindi.

Aylar öncesinden Türkiye-Yunanistan sınırındaki tarlalarda hasadı yapılan, tava ciğerin olmazsa olmazı Karaağaç biberinin kurutma mesaisinde sona gelindi. Kente özgü olan Karaağaç acı biberi, kızgın yağda kızartılarak tava ciğer ile birlikte sofraları süslüyor. ‘Dünyanın en tatlı acısı’ olarak da bilinen Karaağaç biberi, yurt dışına ve doğu illerine de gönderiliyor.

Edirneli Üretici Tunahan Ule, geçen yıl 350 liradan satılan biberin, bu yıl 500 liradan satıldığını ifade etti.

Tunahan Ule, “Geçtiğimiz eylül ayında biberleri tarlalardan toplayarak, tek tek imece usulü iplere dizdik. Şimdi ise gölgeliklerde kuruttuğumuz bu yılın son biberlerini toplayacağız. Bizim biberimizin en büyük özeliği ince kabuk olması ve gölgede kurutulmasıdır. İnce kabuk olması, biberin gölgede kurumasını sağlıyor. Ayrıca bu biberlerin kesinlikle güneş görmemesi lazım. Nem olan yerde bu biberler kurumaz. Bu yıl doğuya da göndermeye başladık, çok talep var. Yurt dışına da gönderiyoruz. Özellikle Bulgarların Karaağaç biberine çok büyük ilgisi var, çok tüketiyorlar. Artık sadece tava ciğerin yanında yenilmiyor, sulu yemeklerin yanında da tüketiliyor. Bu gördüğümüz yerli tohumumuzdur. 4 ton kırmızı yaş biberden 2 kilo tok olarak tohum elde ettik. Geçen sene fiyatlar 350 liraydı, bu yıl ise kuru biberin kilosunu 500 liradan satışa sunuyoruz. Bizim kendi ciğer biberimizin kırmızısını alıp, kıyma makinesinde özel çekerek acı sosumuzu da üretiyoruz. Çorbanın, köftenin ve ciğerin yanında hiçbir katkı maddesi olmadan vatandaşlara sunuluyor. Bu sosun yapım süreci de çok zahmetli. Gazını alsın diye 50 gün boyunca karıştırıyoruz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side