1 Aralık 2023
16.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKARGI: DEPREMZEDELERE PSİKOLOJİK DESTEK VERİLMELİ

KARGI: DEPREMZEDELERE PSİKOLOJİK DESTEK VERİLMELİ

-

Edirne’de Psikiyatri Uzmanı Dr. Nurettin Kargı, depremin insan üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekerek, depremzedelere psikolojik ve sosyolojik destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Edirne’de Psikiyatri Uzmanı Dr. Nurettin Kargı, yaşanan depremlerin insan üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti. Düzce’de yaşanan 5,9’luk depremin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kargı, özellikle çocukları deprem travmasından uzaklaştırmak için mümkün olduğunca ilgi alanlarının farklı yöne çekilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Kargı, “Etkili bir deprem olması, çevre illerde de hissedilmesi insanlarda büyük bir panik stres korku endişe yaratmıştır. Hasarlı binaların çok olması, insanların hayatlarını dışarıda geçirmek zorunda kalması, sosyolojik psikolojik bir sürü sorunlar ortaya çıkarmıştır. İnsanların daha anlayışlı daha sabırlı, devletin yardım etmesi kargaşaya sebep olmadan, üzücü olayın bir an evvel düzelmesi için devlet olarak halk olarak herkesin dikkatli olması gerekir. Bu süreçte çocuklar etkilenir. Korku endişe panik, deprem hadisesi maalesef korkunç bir yeryüzü olayıdır. Ne zaman bu felaketin geleceği belli olmaz. Nasıl yıkımlar yaptığı da belli olmaz. Onun için insanların sabırla sükûnetle davranması, çocuklarına korkutmadan etkilemeden davranması bunlar önemlidir. Psikodestek olarak ilgili kuruluşların yardımı gereklidir” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side