1 Haziran 2023
28.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKIRBİÇ: ÇAYIR TIRTILI ZARARI TARSİM KAPSAMINA ALINMALI

KIRBİÇ: ÇAYIR TIRTILI ZARARI TARSİM KAPSAMINA ALINMALI

-

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Trakya bölgesinde görülen çayır tırtılı zararının TARSİM kapsamına alınması gerektiğini söyledi.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Trakya bölgesinde ayçiçeklerinde etkili olan çayır tırtılı zararlısının, yapılan ilaçlamalarla Edirne bölgesinde bitme aşamasına geldiğini belirterek, tırtıl zararlısının TARSİM kapsamına alınmasını talep ettiklerini kaydetti.

Kırbiç, “Çayır tırtılı ile ilgili Edirne bölgesinde tehlike bitti diyebiliriz. Edirne merkezde çok olmamakla birlikte güney ilçelerimizde özellikle İpsala, Keşan, Uzunköprü bölgemizde yoğun şekilde lokal alanlarda görüldü. Oralarda tarım teşkilatları hızlı bir refleksle çiftçileri uyararak, çiftçilerimiz o bölgelerde biraz daha çeltik alanları olan bölgelerde dronla ilaçlama ile ilgili tecrübeli. İlaçlama yapılmaları sağlandı. Elbette bir miktar zarar oluştu ayçiçeğinde. Birkaç gün sonra zarar miktarı görülecektir. Şu anda bir şey söylemek erken. Ancak bunun kaynağını, görüştüğümüz yetkililer, önümüzdeki süreçte neden kaynaklandığı ile ilgili bir takım çalışmalar başlatıp, önümüzdeki yıllarda tekrar yaşanmamasıyla ilgili tedbir alacakları kanaatindeyim. Diğer yandan geçtiğimiz yıllarda TARSİM’de domuz zararı eklenmişti. Bizim talebimiz de bakanlığın TARSİM’in önümüzdeki yıllarda bu tip zararların da TARSİM’deki sigorta kapsamına alınması faydalı olacağı kanaatindeyim. Öyle bir girişim yapılarak, bu zararlar da inşallah tarsimde sigorta kapsamına alınır” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi