30 Kasım 2023
6.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKIRKPINAR AĞASINA GÖRKEMLİ KARŞILAMA

KIRKPINAR AĞASINA GÖRKEMLİ KARŞILAMA

-

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 13 yıldır Kırkpınar Ağalığı yapan 3 altın kemerli Ağa Seyfettin Selim, görkemli bir törenle karşılandı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ağa Seyfettin Selim’e altın kemeri takarak, “661 yıllık tarihi Kırkpınar Güreşlerimizin 3 altın kemerli ilk ve tek ağası, ağaların ağası Seyfettin Selim, evinize yağlı güreşin başkentine, Tarihi Kırkpınar’a hoş geldiniz, şeref verdiniz” dedi. Törende Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, “Kadına El Kalkamaz” “Kadına Şiddet İnsanlık Suçudur” yazılı bir pankart açtı.

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 13 yıldır Kırkpınar Ağalığı yapan 3 altın kemerli Ağa Seyfettin Selim, görkemli bir törenle karşılandı. Belediye önünde toplanan kortej, Kırkpınar Davul-Zurna ekibi eşliğinde Selimiye Meydanı’na kadar yürüdü. Ağa Seyfettin Selim, Selimiye Meydanı’nın önünde törenle karşılandı.

Kırkpınar’da 13 yıldır ağalık yapan Ağa Seyfettin Selim’e, altın kemeri takan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “661 yıllık tarihi Kırkpınar Güreşleri’mizin 3 altın kemerli ilk ve tek ağası, ağaların ağası Sayın Seyfettin Selim, evinize yağlı güreşin başkentine, Tarihi Kırkpınar’a hoş geldiniz, şeref verdiniz” dedi.

Gürkan, “Yağlı güreşin içinde dürüstlük vardır, saygı, sevgi vardır, ahlak vardır, Müslümanlığın temel değerleri vardır, büyüğe saygı, küçücüğe sevgi vardır. Kırkpınar’da başpehlivan olmak sadece bir yağlı güreşte başpehlivan olmak değildir. Kırkpınar’da başpehlivan olmak Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmak demektir. Kırkpınar’da başpehlivan olmak, Türk’ün asaletini, duruşunu, gücünü ve sevgisini bütün dünyaya göstermek tanıtmak demektir. Kırkpınar’da kol bağlayacak bütün pehlivanlarımıza Allah derman versin diyoruz. Her yıl olduğunu gibi bu yıl da Adalı Halil ve Kara Emin’in mezarını ziyaret edeceğiz Kırkpınar bir değerler bütünüdür. O yüzden Dünya durdukça Türk Milleti duracak, Türk Milleti durdukça da Kırkpınar var olacaktır” dedi.

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim de Kırkpınar gibi bir organizasyona ağa olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılı olan 2023 yılında da ağalığa devam etmek istediğinin mesajını verdi.

Ayrıca Ağa Karşılama Töreni’nde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, “Kadına El Kalkamaz” “Kadına Şiddet İnsanlık Suçudur” yazılı bir pankart açtı.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ın da törenlere katılmasının ardından protokol Başkanlık Makamına geçti.

Törenler, belediye önünde toplanan kortejin Atatürk Anıtı’na kadar yürümesiyle devam etti.

Atatürk Anıtı’nda Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ile Kırkpınar Marşı’nın okunmasının ardından Pehlivanlar mezarlığına geçildi.

Cihan Pehlivanı Adalı Halil ve Kara Emin pehlivanların mezarlarını ziyaret eden kortej burada pehlivanlara dualar okudu.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side