2 Ekim 2023
18 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKIRKPINAR BİLETLERİ TÜKENMEK ÜZERE

KIRKPINAR BİLETLERİ TÜKENMEK ÜZERE

-

661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini Sarayiçi Er Meydanı’nda izlemek isteyen güreşseverler, biletlere yoğun ilgi gösteriyor. Dün akşam itibariyle 7 bin biletin satıldığını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bugün tüm biletler biter diye düşünüyorum.” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, başlamasına sayılı saatler kalan 661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri hakkındaki son bilgileri basın mensuplarıyla paylaştı. Biletix üzerinden satışa sunulan Kırkpınar biletlerine çok yoğun bir ilgi olduğunu belirten Başkan Gürkan, dün itibariyle yaklaşık 7 bin biletin satıldığını ifade etti.
Başkan Gürkan, “Kırkpınar’ın toplam kapasitesi 13 bin. Ancak Ağa Tribünü, Protokol Tribünü ve Şeref Tribününü çıkardığımızda yaklaşık 10 bin bilet kapasitesine sahip. Dün akşam itibariyle yaklaşık 7 bin bilet satıldı. Bugün de tamamı biter diye düşünüyorum. Hatta bilet alamayanlar bile olacaktır.” dedi.

Başkan Gürkan, 2 bin ile 2 bin 400 arasında pehlivanın kayıt yaptırmasını beklediklerini de söyledi.
Başkan Gürkan, “2014 Kırkpınar’ından sonraki en yoğun Kırkpınar oluyor şu anda. Dün itibariyle bin 995 pehlivan kayıt yaptırmıştı. Bugün son gün. 2 bin-2 bin 400 arasında pehlivanın kayıt yaptıracağını tahmin ediyoruz. Tabi her pehlivanın hayali Dualı Çayıra çıkmak. Dün itibariyle Yağlı Güreş, Güreş Federasyonundan ayrıldı; Geleneksel Güreşler Federasyonuna bağlandı. Ama tabii bu Kırkpınar, Türkiye Güreş Federasyonu nezdinde yapılacak. Edirne Belediyesi olarak tüm hazırlıklarımız tamam; bir eksiklik, aksaklık yok. Canlı yayın TRT Spor tarafından yapılacak. Onlar da çok büyük hazırlıkla geldiler. Türkiye’nin en büyük canlı yayın aracı burada olacak; 9 kamera ile yayın yapılacak. Artık pehlivanların çayıra çıkmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ebedi altın kemer hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Gürkan, Ali Gürbüz’ün 661’inci Kırkpınar’ı kazanması durumunda 1 kilo 400 gram ağırlığında olan altın kemerin sahibi olacağını dile getirdi.
Başkan Gürkan, “Bilindiği gibi; Ahmet Taşçı’dan bu yana hiçbir başpehlivan altın kemerin ebedi sahibi olamadı. Belediye Başkanlığım döneminde bir başpehlivan tarafından altın kemerin ebedi olarak alınmasını arzu ediyorum ama taraf tutmuyorum. Hak eden kazansın. Çünkü orası Dualı Çayır. Kim hak ediyorsa; kim bileğinin hakkıyla galip gelecekse altın kemerin sahibi o olsun. Altın kemeri ebedi olarak kazanmak için şu anda en yakın aday Ali Gürbüz. Çok uzun yıllardan bu yana iki kez üst üste başpehlivan oldu. Bu yıl da alırsa 1,4 kilogram altından oluşan altın kemer onun olacak. Tabii bunun maddi boyutu var ama manevi boyutu çok daha büyük. Paha biçilemez.” şeklinde konuştu.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi