22 Mayıs 2022
25.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKLASİK OTOMOBİLLER BALKAN TURU EDİRNE’DEN BAŞLADI

KLASİK OTOMOBİLLER BALKAN TURU EDİRNE’DEN BAŞLADI

-

Trakya Üniversitesi ve Antika Otomobil Federasyonu iş birliğinde 1. Klasik Otomobil Balkan Turu Edirne’den başladı. Klasik otomobil tutkunlarını bir araya getirdiği Balkan turu etkinliği, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü önünden Bulgaristan Filibe’ye gitmek üzere start aldı. Klasik otomobillerin Edirne şehir merkezinden geçişi renkli görüntüler oluşturdu.

2022 Edirne yılı etkinlikleri kapsamında Antika Otomobil Federasyonu ve Trakya Üniversitesi iş birliğinde 1. Klasik Otomobil Balkan Turu etkinliği düzenlendi. Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesindeki Rektörlük önünde bir araya gelen klasik otomobiller, öğrenciler tarafından ilgi gördü.

Antika Otomobil Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Trakya Üniversitesi öğrencisi Elif Geveli, Edirne’den başladıkları Balkan Turu’nun Bulgaristan’ın Filibe kentinde klasik otomobil tutkunlarını bir araya getireceğini söyledi.

Geveli, “Bizler Trakya Üniversitesi Balkan Diller Edebiyatı Bölümü öğrencileri, fakültenin içinde kurduğumuz toplulukla beraber, Antika Otomobil Federasyonuyla beraber keyifli bir iş yapıyoruz. Federasyon olarak Plovdiv- Edirne turunu üniversitenin ev sahipliğinde yapıyoruz. Bu etkinlik aynı zamanda üniversitenin 11 Mayıs’ta başlayan bahar şenliklerinin son gününde renkli bir etkinlik oldu. 2022’nin Edirne yılı olması nedeniyle 22 araçla 22 numaralı kapı stekerleri ile yola çıkmamıza vesile oldu. Bu tip turlarda araçlar kapı sıra numarasına göre çıkarlar ama 2022 Edirne yılı nedeniyle bütün araçları 22 numara yaptık. Kapıkule’den Bulgar turuna başlayacağız. Etkinliği burada yapmanın güzel tarafı da üniversite gençliğinin bu klasik değerleri görmesi, fotoğraflarda gördükleri araçları yakından görüp farklı temasa geçmeleri, bu ruhu onlara taşımak için üniversitenin ev sahipliği bizim için kıymetli oldu” dedi.

Antika Otomobil Federasyonu Başkanı İlker Tayalı, Balkanlarda geçirecekleri iki günlük turun ardından tekrar Edirne’ye döneceklerini kaydetti.

Tayalı,”Antika Otomobil Federasyonu ve Trakya Üniversitesi iş birliğinde Klasik Otomobil Balkan Turu’nu gerçekleştiriyoruz. Amacımız, klasik otomobillerimizi tüm yurttaşlarımıza tanıtmak ama daha da önemlisi gelecek nesillere taşımak. Üniversite ile yaptığımız bu organizasyon çok önemli. Çünkü gençler, 30 yaş üstü otomobilleri neredeyse hiç bilmiyorlar. Bugün burada sergilediğimiz otomobiller, ortalama 50-60 yaşın üzerindeki otomobiller. Birazdan yola çıkıp Plovdiv’e gidiyoruz. Balkanlar’da geçireceğimiz 2 günden sonra tekrar Edirne’de turumuzu sonlandıracağız” diye konuştu.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi’nin ufkunun balkanları gösterdiğini, turun startının Rektörlük önünden verilmesinin çok anlamlı olduğunu söyledi.

Tabakoğlu, “yaşanmışlıkların kıymetini bilmek lazım. Bu çok önemli. Bizim eski arabalarımız ama klasik arabalarımız tekrar eski güzel günlerin hatıralarını üniversitemizden başlayacak bir yolculukla balkanlarda yaşayacaklar. Güzel bir görsel şölen bizi bekliyor. Trakya Üniversitesinin amacı ufku hep balkanları göstermiş bir üniversite. Startın buradan verilmesini de çok anlamlı buluyoruz. Federasyon yetkililerine teşekkür ediyorum. İnşallah yolları açık olsun, su gibi aziz olsunlar güzel güzel gitsinler sağlıkla gelsinler inşallah” dedi.

Daha sonra Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tabakoğlu ve beraberindekilerin, su dökerek start vermesiyle klasik otomobillerin 1. Balkan Turu başladı.

Bulgaristan’ın Filibe kentinde iki ülkenin klasik otomobil tutkunlarını bir araya getirecek etkinlik kapsamında yola çıkan klasik otomobillerin Edirne şehir merkezinden geçişi, renkli görüntüler oluşturdu.

SPOR

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi