21 Temmuz 2024
26.6 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKÜÇÜK ÇOCUĞU GRUPTAN AYIRAN ÖĞRETMENE TEPKİLER DİNMİYOR!

KÜÇÜK ÇOCUĞU GRUPTAN AYIRAN ÖĞRETMENE TEPKİLER DİNMİYOR!

-

Afyonkarahisar’daki bir okulda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında öğrenciler tarafından yapılan gösterilerde; disleksili olan bir öğrencinin öğretmeni tarafından gruptan çıkarılarak köşede tutulmasına tepki gösteren Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Edirne İl Temsilcisi Açelya Sivrikaya Giray, “Öğrencinin herkesin önünde ayrıştırıldığını ne yazık ki üzülerek ve utanarak izledik. Yaşanan bu vahim olayı esefle kınıyorum!” dedi.

Afyonkarahisar’daki bir ilkokulda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında kaydedilen bir görüntüye tepki yağıyor. Öğrenciler tarafından yapılan gösterilerde, disleksili olduğu ve hareketleri yapamadığı öne sürülen bir öğrencinin, öğretmeni tarafından gruptan ayrılması kamuoyunun vicdanını yaralarken; Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Edirne İl Temsilcisi Açelya Sivrikaya Giray da yaşanan olayı kınadı.

Giray tarafından konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Ülkece 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 100. yılını kutladığımız büyük ve anlamlı günde Afyonkarahisar Atatürk İlkokulu’nda, bayram kutlamaları esnasında akranları ile gösteri sergilemek için sahnede yerini alan ancak disleksili olduğu ve kendisinden beklenilen performansı sergilemediği gerekçesi ile akranlarından ayrıştırılan; okul idarecilerinin, okul öğretmenlerinin, öğrencilerin ve velilerin önünde sınıf arkadaşlarının arasından çekilerek kenarda beklemesi istenilen ilkokul 4.sınıf öğrencimizin görmüş olduğu psikolojik şiddet ve yaşadığı travma tüm kamuoyunun vicdanını derinden yaralamıştır.

Disleksiye sahip bir birey hatırlamada, organize olmakta, dikkatini verme ve sürdürmede, planlama yapmada, bir işe başlama ve sonlandırmada, zamanlama gibi becerilerde güçlükler yaşayabilmekte ve bunların yanı sıra kaba ve ince motor becerilerde de bir takım zorluklar yaşayabilmektedir.

Kaynaştırma öğrencisi olduğu bilinen bir öğrencinin öğretmeninin, öğrenciyi ötekileştirmeden yapabileceği bir göreve dahil ederek, öğrenciyi ekip içerisinde rencide etmeden ve duygularıyla oynamadan sürece dahil etmesinin öğrenciler için ne denli önemli olduğu yapılan araştırmalarca ortaya konmaktadır. Ayrıca bilinmelidir ki eğitim; bireyi toplumun bir parçası haline getirmeyi amaçlar ve kaynaştırma öğrencisi bulunan sınıflarda tüm çocuklarla birlikte öğrenme, oynama, eğitimsel ve sosyal etkinliklere katılma fırsatları eşit olarak sunulur. Kaynaştırmanın yerine getirilmesinde okul, aile, öğretmen ve tüm topluma çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Sadece kaynaştırma öğrencisine değil tüm çocuklara güvenliklerini, kişiliklerini, ilgilerini sarsacak kelimelerden ve davranışlardan uzak bir ortam sağlamak hepimizin görevidir ve yetersizlikler ne olursa olsun bireyi olduğu gibi kabul etmek, farklılıklara saygı duyarak ilerlemek esas alınmalıdır. Öğretmenler çocuklar hakkında önyargılı olmamalı, çocuklara karşı ilgi ve güvenlerini yitirmemelidir. Eğitimde en önemli hedefin öğrenmeyi öğretmek olduğu unutulmamalıdır.

Disleksisi olan birçok çocuk nasıl öğreneceğini bilememekte, arkadaşları gibi etkili öğrenme stratejileri kullanamamaktadır. Bu olayda da diğer çocuklar koreografiyi öğrenmek ve hafızalarına alabilmek için bilgiyi prova edip kendi kendilerine tekrar edebilirlerken, öğretmeni tarafından disleksisi olduğu söylenerek grup içinden çıkarılan ve kenarda bekletilen öğrencimizin prova etme becerisini kullanamadığından dolayı herkesin önünde ayrıştırıldığını ne yazık ki üzülerek ve utanarak izledik. Yaşanan bu vahim olayı esefle kınıyorum! İnsan haklarına, çocuk haklarına, eğitim hakkına, kişilik haklarına büyük saygısızlık örneği olan bu durumun bir daha yaşanmaması ve hiçbir çocuğumuzun böylesi bir duruma maruz kalmaması için temsile yetkili olduğum tüm STK’lar ile birlikte titizlikle sürecin ayrı ayrı takipçisi olacağımızı belirtmek isterim.”

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side