1 Haziran 2023
24.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKÜLTÜR - SANATEDİRNE’DE SEPET ÖRME KURSU

EDİRNE’DE SEPET ÖRME KURSU

-

Unutulmaya yüz tutmuş zanaatlar arasında yer alan sepetçilik “güvenli yarınlar” projesiyle yeniden canlandı. Edirne’de 21 roman kadın Fevzipaşa İlkokulu’nda sepet örme kursuna başladı.
 

Edirne’de Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından Valilik desteği ile hazırladığı, Avrupa Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı Mali Yatırımlar Dairesi’nin Dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ile istihdam edilebilirliklerinin geliştirilmesi hibe programı kapsamında ‘Güvenli Yarınlar’  projesi ile sepet örme kursu başladı. 

Edirne İŞKUR müdürlüğünün destekleriyle Fevzipaşa İlkokulu’nda 21 roman kadın kursiyerin katıldığı kursta unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden olan sepetçilik yeniden canlanıyor.

Yıllardır sepetçilik yapan ve güvenli yarınlar projesi kapsamında kadın kursiyerlere sepet örmeciliğini öğreten Şerafettin Yaprak, mesleğin yok olmaması için çalıştıklarını söyledi.

Kursiyerlerden Şaziye Gül Ateş ise sepet örmeciliğinin zevkli bir iş olduğunu ifade etti.

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, işsizliğin günümüzün en önemli sorunlarının başında geldiğini belirterek, dernek olarak sepet örme kursu için aracı olduklarını kaydetti.

Proje Koordinatörü Fatih Karabulut ise sepet örmeciliği gib yok olmaya yüz tutmuş zanaatları yaşatmak için bu tür kursları devam ettirmek istediklerini söyledi.

 

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi