24 Mayıs 2024
10.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKÜLTÜR - SANATHEDEF, DÜNYA BİRİNCİLİĞİ

HEDEF, DÜNYA BİRİNCİLİĞİ

-

Kültür varlıkları ve müzeler genel müdürü yalçın kurt, Türkiye’nin müze ve ören yerleri ziyaretçi sayısında dünya birinciliğini hedeflediğini bildirdi.
 

Türkiye'nin müze ve ören yerleri ziyaretçi sayısında dünya birinciliğini hedeflediğini belirten Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, dünyadaki en önemli kültür varlıklarının Türkiye'de yer aldığını söyledi.

Türkiye'nin bulunduğu topraklarda geçmişte birçok medeniyetin kurulduğunu belirten Kurt, Türkiye'nin kültür varlığı o kadar zengin ki 15 binin üzerinde sit alanımız var” dedi.

“Dünyadaki büyük uygarlıklar, Hititler, Frigler, Selçuklu, Osmanlı, Bizans, Roma'nın mirasını bu topraklar barındırıyor. Örneğin Şanlıurfa'daki Göbeklitepe on binlerce yıl öncesine ulaşıyor. Türkiye'nin kültür varlığı o kadar zengin ki 15 binin üzerinde sit alanımız var.”

Sit alanlarının henüz yüzde 5'inin açıldığına işaret eden Kurt, şunları kaydetti:

“Her yeni açılan sit alanında yapılan kazılarda tarihimiz daha da eskiye gidiyor. Çok büyük bir zenginlik ve potansiyelimiz var. Bu eşsiz eserleri dünyaya ve insanlığa sunacağız. Çünkü medeniyetimiz, paylaşım ve adalet medeniyetidir. Örnek bir medeniyettir. Gelecekte bütün dünya, bu topraklarda neler olup bittiğini daha çok görmeye gelecek. Misafirperverliğin en güzel örneklerini de topraklarımızda görüyoruz. Göbeklitepe bugün dünyanın tarihini en ileri noktaya taşıyan bir yapıdır.”

Kazılar sürdükçe müzelerin zenginleşeceğini dile getiren Kurt, Türkiye'deki müzelerde ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını bildirdi.

Bu topraklardaki bütün medeniyetleri yeni bir anlayışla yorumladıklarını anlatan Kurt, “Türkiye'deki tarihi alanlara ve müzelere dünyanın her tarafından ziyaretçi bekliyoruz. Türkiye, geçen yıl gelen misafir itibarıyla dünya altıncısıdır. Bu, çok büyük bir başarı. Hedefimiz dünya birincisi olmak.” dedi.

Türkiye'de, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı 193 müze ve 138 düzenlenmiş ören yeri bulunuyor.Genel Müdürlüğün istatistiklerine göre, 2000 yılında 6,8 milyon kişinin ziyaret ettiği müze ve ören yerlerini, geçen sene yaklaşık 30 milyon kişi gezdi. Müze ve ören yerlerindeSikke, tablet, mühür, arşiv vesikası, el yazması kitap, fosil, iskelet, madalyon, nişan, banknot gibi 3 milyon 235 bin eserin bulunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side