13 Temmuz 2024
33.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEKURTULMUŞ: DARBECİ GELENEĞİN İZLERİNİ SİLMELİYİZ

KURTULMUŞ: DARBECİ GELENEĞİN İZLERİNİ SİLMELİYİZ

-

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş Yeni Anayasa hazırlık sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, Darbeci geleneğin izlerini silmeliyiz dedi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş televizyon ve gazetelerin Ankara Temsilcileri ile TBMM’de bir araya geldi. Kurtulmuş, Yeni Anayasa süreci, İsveç’in NATO’ya üyeliği, dokunulmazlıkların kaldırılması gibi gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un açıklamaları şöyle;

28. Dönemde kalıcı işler yapmak istiyoruz. Demokratik teamülleri sonuna kadar kullanacağız. Meclisini saygınlığını artırmak için çaba sarf edeceğiz. Hep birlikte çaba göstereceğiz. Tarihi bir dönemdeyiz.

Türkiye’nin birikmiş problemlerini çizmeliyiz. Yeni bir anayasa yapmalıyız. 12 Eylül anayasanın kabul edilişinin hemen sonrasından itibaren Türkiye yeni anayasaya ihtiyaç duymuştur. Bu çok önemli bir ihtiyaçtır.

“DARBECİ GELENEĞİN İZLERİNİ SİLMELİYİZ”

12 Eylül’ün Türkiye’ye getirdiği ağır bedeller oldu. En ağır sonuçlarından biri de kendi kontrollerindeki anayasadır. Anayasayı hazırlarken kendi güçleri uzun yıllar devam etsin amacındaydılar. Bu anayasan kurtulmalıyız. Darbeci geleneğin izlerini silmeliyiz. 28. Dönem bu güce sahiptir.

“YENİ BİR ANAYASA ŞARTTIR”

82 Anayasaın19 kez değişti ama değişen bir şey olmadı. Bu nedenle yeni bir anayasa şarttır. Yeni anayasa için bazı hususlara dikkat edeceğiz. Yeni anayasa bir fantezi değil, İhtiyaçtır. Büyük çoğunluğun katılımı ile milletin anayasası hazırlanmalı, Yeni anayasa gelecek nesillere borçtur. Türkiye’nin anayasa ihtiyacını doğru yöntemle doğru yerlerde tartışmalıyız. Siyasi iklimi doğru şekilde oluşturabilirsek yeni anayasayı yapacağımıza inancımız tamdır.

“ANAYASA SİYESİ DEĞİL, TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİDİR”

Anayasa bir siyasi gündem değildir. Bu düşünce ile ele alınmamalıdır. Türkiye gündemi olarak değerlendirmeliyiz.

Anayasanın özellikleri ne olmalı diye sorular sıkça geliyor; Anayasa yeni olmalıdır. Ruhuyla, diliyle ve içeriğiyle, Sivil bir anayasa olmalıdır. Sivil anayasadan kasıt sadece darbe etkileri değil milletin de görüşlerinin dikkate alındığı anayasa olmalıdır. Halkı ve özgürlükleri kapsayan bir anayasa olmalı, kuşatıcı ve çoğulcu bir anayasa olmalı. Yemi anayasa insanı yaşat ki devlet yaşasın mantığının önde olduğu bir anayasa olmalıdır.

“DIŞ POLİTİKA HEDEFİNE TBMM DE KATKI SAĞLAYACAKTIR.”

2. temel hedefimiz meclis iç tüzüğü dür. Mevcut içtüzük şartları karşılamıyor, etkin çalışmayı sağlamak lazım. Yasa teklifi oylamaları esnasında daha insani çalışma düzenine kavuşmalıyız. Anayasadan önce meclis içtüzüğünü yenileyebiliriz. Meclisin itibarını artırmak için hepimize görev düşüyor.

Türkiye yüzyılı için en önemli alanlardan biri dış politikadır. TBMM olarak parlamenter diplomasiyi en iyi şekilde kullanmak için bir ödevimiz var. Dış politika hedefine TBMM de katkı sağlayacaktır.

İç tüzük değişliği için bir taslak var mı? Diğer partilerle bir araya geldiniz mi? Sorusuna Numan Kurtulmuş, “Biz de yaz boyunca bu konuya çalıştık. Partilerinde bu konuda bakışı olumlu. Ön yargısız bir çalışma yapacağız. Meclis iç tüzüğü için mevcut çoğunluk var. Aslolan muhalefetin söz hakkını azaltmak değil korunmasını sağlamak ama saatler süren tartışmaları sona erdirmeliyiz. Komisyonları daha iyi çalıştırmalıyız. Meclisi rahatlatmalıyız.” Diyerek cevap verdi.

“İSVEÇ KONUSUNDA İLKELİ DAVRANDIK”

Kurtulmuş, İsveç’in NATO üyeliği konusunda, TBMM dış politika da etkindir. Etkinliği daha da artırmak istiyoruz. Meclis olarak Türk dış politikasına destek olmalıyız. Son yıllarda şükür ilkeli ve bağımsız bir dış politika işliyor. En belirgin örneği Rusya Ukrayna savaşı sürecidir. İsveç konusunda tezkere meclise gelecek. Yasal süreç başlayacak. İsveç konusunda çok ilkeli tavrımız oldu. Hem Türkiye’nin onayı ile NATO’ya girmek istiyorsunuz. Hem terör faaliyetlerini destekliyor hem de dini açıdan saldırılara göz yumuyorsunuz. Bu böyle olmaz ifadelerini kullandı.

“DİLİN KEMİĞİ YOK DEMEKLE OLMAZ”

Dokunulmazlıklarla ilgili sürece de değine Kurtulmuş, Dokunulmazlıkların nasıl kaldırılacağı bellidir. Meclis her bir dosya için ayrı karar verecektir dedi. Meclis Başkanı Kurtulmuş, CHP Diyarbakır Milletvekili sezgin Tanrıkulu’nun TSK hakkındaki sözlerine ilişkin, Milletvekili olmak demek dilin kemiği yok mantığıyla davranmasını gerektirmez. Türk silahlı kuvvetlerine bu kadar ölçüsüz ve insan haklarını yok sayan bir saldırıda bulunmak. Rencide etmek. Türkiye’nin itibarını yok sayacak sözler hangi milli menfaate hizmet eder diye konuştu.

Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada yeni Anayasa konusunda Meclis eski başkanlarının, Yüksek yargı mensuplarının görüşlerini alma niyetindeyim dedi.

Kurtulmuş, Maksat anayasayı yaptırmaksa mutlaka ortak bir yol bulunacaktır.  Ama amaç yaptırmamaksa bunu aşmak çok kolay değil. Muhalefete tavsiyem önyargısız destek vermeleridir değerlendirmesinde bulundu.

“KARABAĞ, YAŞAM BOYU AZERBAYCAN TOPRAĞIDIR”

Numan Kurtulmuş Azerbaycan ve Zengezur koridoru konusunda net konuştu. Kurtulmuş, 6 ülkenin bir araya gelerek Kafkasya’da kalıcı bir huzurun sağlanması için ortak çalışma girişimi başlatması çok önemli. Zengezur koridoru sadece Türkiye Azerbaycan arasında değil, tüm kıtayı etkileyecektir. Zengezur koridoru diğer ülkelerin aleyhinde bir çalışma değildir dedi.

İşgal altındaki Karabağ toprağı yaşam boyunca Azerbaycan toprağı olarak kalacaktır diyen Meclis Başkanı,  TBMM olarak bölge ülke meclisleriyle iletişim içindeyiz dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side