24 Mayıs 2024
13.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEMAKEDON VE EDİRNELİ EĞİTİMCİLERDEN İŞBİRLİĞİ

MAKEDON VE EDİRNELİ EĞİTİMCİLERDEN İŞBİRLİĞİ

-

Kuzey Makedonya’da yakın süreçte 17 günlük iş bırakma eylemi yapıp, ekonomik ve özlük haklarında büyük kazanıma imza atan Eğitim, Bilim ve Kültür Sendikası (SONK) Genel Başkanı Yakim Nedelkov, işbirliği içinde oldukları Edirne Eğitim İş Sendikasını ziyaret etti. Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, Türk eğitim sistemindeki öğretmenlerin özlük ve ekonomik haklarının Avrupa ve Dünya standartlarına çıkarılabilmesi amacıyla görüş alış verişinde bulunduklarını söyledi.

Kuzey Makedonya Eğitim, Bilim ve Kültür Sendikası (SONK) Genel Başkanı Yakim Nedelkov ile Genel Başkan Yardımcısı Tafa Ameti, Eğitim İş Sendikası Edirne Şubesi’ni ziyaret etti. Kepirtepeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin davetlisi olarak kente gelen Makedon heyet, Milli Eğitim Müdürlüğü ve okulları ziyaret ettikten sonra 4.Dönem Genel MYK üyesi Nazım Kırcı ile birlikte Eğitim-İş Edirne Şubesi’nde basın açıklaması yaptı.

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, SONK sendikası ile yıllardan beri işbirliği içerisinde olduklarını belirterek, eğitim alanında, özellikle öğretmenlerin özlük hakları ve ekonomik hakları konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Akçay, “Avrupa standartlarını veya dünya standartlarını kendilerinden dinlemek veya ortaklaşa yapılabilecek bir şey varsa birlikte projelerle geliştirerek bunları yapmak. Çünkü eğitimin ana unsuru öğretmendir. Öğretmenin özlük hakkı, ekonomik hakları çok önemli. Öğretmen özlük ve ekonomik olarak ne kadar üst seviyede olursa, veya derse girerken kafası ne kadar rahat olursa verimi de o şekilde artıyor. Biz de Türk eğitim sistemindeki öğretmenlerin bu anlamda özlük ve ekonomik haklarını Avrupa ve Dünya standartlarına, hatta belki de bunları üstüne nasıl çıkarılabilir, bununla ilgili görüşmeler yapıyoruz kendileriyle.

SONK sendikası yakın zamanda kendi ekonomik ve özlük haklarıyla ilgili Makedonya’da ciddi eyleme gittiler, ciddi bir irade ortaya koydular. Yaklaşık 17 gün, 3 haftaya yakın süre iş bırakma eylemi yaptılar. Bunun sonucu olarak bir kazanım elde ettiler ve özlük ve ekonomik haklarında ciddi iyileştirmeler aldılar. Edirne ziyaretlerinde okulları ziyaret ettiler, okullardaki idarecileri, öğretmenleri ve ortamı gördüler. Sabah Milli Eğitim Müdürümüz ile de bir randevumuz vardı, kendisiyle de görüştük. Bu işbirliğinin artarak, ilişkilerde daha da sıkılaşarak devam edeceğini umuyoruz” diye konuştu.

Kuzey Makedonya Sonk Sendikası Genel Başkanı Yakim Nedelkov da, problemleri konuşarak çözmeden yana olduklarını ifade etti.

Nedelkov, “Şu anda Makedonya’da yüzde 20 enflasyon var. Biz de sendika olarak bunu hissettik. Geçen sene Eylül ayında yüzde 15 maaşlara ek olarak kazandık. Ocak ayında ek olarak yüzde 3,4 artış olacak. Mart ayında devlet çapında maaşlarımız daha da artacak.

Bizim Makedonya Milli Eğitim Bakanlığı ile bir anlaşmamız var. Onlar biz olmadan bu maaşlara artış yapamazlar. Bu çok büyük bir başarı bizim için. Direk olarak onlar bizsiz bir iş yapamayacaklar. Umarım ki bu sene sonuna kadar daha fazla anlaşmalar yapacağız, bunu başaracağımıza da eminim. Biz her zaman sendika olarak işbirliğine açık bir örgütüz. Problemleri konuşarak aşmaktan yanayız. Sonunda herhangi bir sonuç alınamazsa, karşı taraf konuşmayı kabul etmezse, bu sefer eyleme gideriz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side