28 Eylül 2023
24.3 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEMİLLETVEKİLİ ÜN, BAKAN YUMAKLI’YA ÇAKMAK BARAJI’NI SORDU

MİLLETVEKİLİ ÜN, BAKAN YUMAKLI’YA ÇAKMAK BARAJI’NI SORDU

-

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Ediz Ün, yapımı yıllardır bitirilemeyen Çakmak Barajı’nın sulama sistemlerini, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya sordu.


CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, Trakya Bölgesinin GAP’ı olarak nitelendirilen ve yıllardır yapımı bitirilemeyen Çakmak Barajı’nın sulama sistemlerini, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya sordu. Çakmak Barajı’nın sulama sistemlerinin yapımına ilişkin Bakan’ın cevaplaması isteğiyle soru önergesi veren CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, Bakan Yumaklı’ya Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2013 yılında yayınladığı Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) kitapçığındaki ifadeleri hatırlattı. Söz konusu kitapçıkta, “Yöre halkı tarafından uzun yıllardır ümitle hayata geçirilmesi beklenen Çakmak Barajı’nın ana su kaynağı Uzunköprü, Meriç Havsa, Pehlivanköy ilçelerinde bulunan 67 köye ait 522 bin dekar arazi suya kavuşacaktır.” denilmesine rağmen hala sulamaların tamamlanmadığını ve halkın ümitle beklemeye devam ettiğini belirtti.

“Yöreye büyük ekonomik katkı sağlayacak projenin bu kadar yavaş ilerlemesi, gerekli kaynakların sağlanmaması, verilen bitiş tarihlerinin sürekli ötelenmesi sadece bu yörede yaşayan yurttaşlarımız için değil ülkemiz ekonomisi için de ciddi kayıptır.” diyen CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya şu soruları sordu:

1- Çakmak Barajı sulamasının birinci aşamasının inşasına başladığınızda sözleşmeye göre bitim tarihi 02/11/2022 olmasına rağmen iş tamamlanmamıştır. Şu anda planlanan bitim tarihi nedir?
2- Çakmak Barajı sulamasının birinci aşamasının gerçekleşme oranı nedir?
3- Güncel fiyatlarla Çakmak Barajı sulamasının birinci aşamasının tamamlanması için ne kadarlık daha bir bütçe gereklidir?
4- Çakmak Barajı sulamasının ikinci aşamasının inşasına ne zaman başlamayı ve bitirmeyi planlamaktasınız?
5- Yöre halkı ne kadar daha ümitle Çakmak Barajı’nın sulama sistemleriyle birlikte hayata geçmesini bekleyecektir?

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi