28 Haziran 2022
18.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEMODİFİYE ARAÇ TUTKUNLARI EDİRNE’DE BİR ARAYA GELDİ

MODİFİYE ARAÇ TUTKUNLARI EDİRNE’DE BİR ARAYA GELDİ

-

Modifiye araç tutkunları, Edirne’de düzenlenen ‘Cadde Edirne Fest 1’de bir araya geldi. Sarayiçi’nde gerçekleştirilen etkinlik 800’ü aşkın modifiye aracın katılımıyla yapıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2022 Edirne yılı etkinlikleri kapsamında modifiye araç tutkunlarını Edirne’de bir araya getirdiklerini söyleyerek, bu yıl ilkini düzenledikleri festivalin gelecek yıl ikincisini yapacaklarının da sözünü verdi.

Modifiye araç tutkunları, Edirne Sarayiçi’nde düzenlenen ‘Cadde Edirne Fest 1’de bir araya geldi. 800’ü aşkın modifiye aracın katılımıyla yapılan etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cadde Edirne Festivalinin Edirne’ye çok yakıştığını belirtti. 20 ayrı şehirden gelen modifiye araç tutkunlarına seslenen Başkan Gürkan, Saryiçi’nde tarih ile teknolojinin buluştuğunu ifade etti.

Gürkan, “Burası 661 yıldır tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı alan. Düşünün 661 yıldır burada olimpiyatlardan sonra dünyanın en eski spor organizasyonu olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri yapılıyor böyle bir alandasınız. Üç kıtada 600 yıl hüküm süren Osmanlı imparatorluğunun ikinci başkentidir Edirne. 92 yıl başkentlik yapmıştır, arkamızda gördüğünüz alanda Adalet kasrı var Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptığı. Hemen yanında da Edirne Sarayı var. Fatih Sultan Mehmet’in Padişah olarak tahta çıkıp buradan İstanbul’u fethe gittiği saray bu. Böyle tarihi bir mekandasınız. Bir anlamda tarihle teknolojiyi buluşturdunuz bugün. Hepinize çok teşekkür ediyorum.

Bu yıl 2022 Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun da 100. Yılı. Bizim için çok değerli çok anlamlı bir yıl. Bu vesile ile Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu vatan toprakları için canını vermiş, kanını dökmüş bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

Başkan Gürkan, bu yıl ilkini düzenledikleri festivalin gelecek yıl ikincisini yapacaklarının sözünü verdi.

Gürkan, “Bu yıl 2022 yılı Edirne’nin plakasını hepiniz biliyorsunuz 22. O yüzden 2022’yi Edirne yılı ilan ettik. Bu festival da 2022 Edirne yılı etkinlikleri kapsamında yapılan festivallerimizden bir tanesi. Arkadaşlarımı geldiklerinde bana dediler ki Başkanım 600 araç gelecek, az önce sayıyı aldım 800’ü geçmiş. Bugün başka illerde de festivaller var. Ama siz onları bırakıp Edirne’ye geldiniz. Tarihin, kültürün başkentine geldiniz. Hoş gediniz şeref verdiniz.

Önümüzdeki yıl yine bu alanda ama daha düzenli daha disiplinli, daha planlı ve en önemli daha özgürce bu festivali geleneksel hale getireceğiz ve ikincisini yapacağız. Benden söz. O zaman 2023’te Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılında ikinci geleneksel cadde feste buluşmak üzere” dedi.

Türkiye’nin 20 ayrı şehrinden gelen araçlar, teknik donanım ve ses sistemleriyle etkinlik alanında boy gösterdi. Özellikle ışıltılı kaplama yapılan araçlar, meraklılarının ilgi odağı oldu.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi