24 Haziran 2024
29.9 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNENİSAN YAĞMURLARI NEHİRLERE CAN SUYU, ÇİFTÇİYE UMUT OLDU

NİSAN YAĞMURLARI NEHİRLERE CAN SUYU, ÇİFTÇİYE UMUT OLDU

-

Son yılların en kurak döneminin yaşandığı Edirne’de kuruma noktasına gelen Tunca ve Meriç Nehirlerinin debisi, son yağışların ardından 3 kat arttı.
Son yılların en kurak döneminin yaşandığı Edirne’de kuruma noktasına gelen Tunca ve Meriç Nehirlerinde su seviyesi, Nisan ayının başından bu yana etkili olan yağışlarla birlikte 3 kat arttı. Debinin yükselmesiyle birlikte nehirlerde oluşan kum adacıkları, çöpler ve sazlıklar da gözden kayboldu.
Vatandaşlar, yağışların nehirlere can suyu, çiftçilere umut olduğunu ifade ettiler.
Nisan ayının bereketiyle geldiğini ve yağışların çok güzel olduğunu söyleyen vatandaşlardan Selahattin Akarsu, bu yağışın hem nehirlere, hem barajlara, hem de çiftçilere iyi geldiğini belirtti. Tunca Nehri’nin 1 ay önce karşıdan karşıya geçecek durumda olduğunu aktaran Akarsu, atlayarak karşıya geçebildiklerini şimdi ise son yağışların ardından suların yükseldiğini ve bu yağışların sevindirici olduğunu ifade etti.
Nisan ayında gökyüzünden altın yağdığını ve bunun kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyleyen Akarsu, “Kurak olunca mahsul olmuyor, barajların ve nehirlerin seviyeleri düşüyor. Şu an nehirlerin su seviyeleri iyi durumda inşallah bu yağmurlar devam eder” dedi.
Kış mevsiminin kurak geçtiğini ve Nisan ayında güzel yağış olduğunu söyleyen vatandaşlardan Kadir Dağ, daha önce nehirlerin kuruma noktasına geldiğini ve su seviyesinin düşük olduğunu hatırlattı.

Bir Cevap Yazın

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side