3 Aralık 2022
5.4 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEÖZTÜRK, EDİRNE TİCARET BORSASI BAŞKANLIĞINA YENİDEN ADAY

ÖZTÜRK, EDİRNE TİCARET BORSASI BAŞKANLIĞINA YENİDEN ADAY

-

Edirne Ticaret Borsası’nın iki dönemdir başkanlığını yürüten Özay Öztürk, 3 Ekim’de yapılacak seçimlerde Edirne Ticaret Borsası Başkanlığına tekrar aday olduğunu açıklayarak ekibini tanıttı. Edirne Ticaret Borsası’nın Türkiye’nin en büyük borsalarından biri olduğunu belirten Öztürk, yaptıkları faaliyetlerle Türkiye’nin vizyon borsası haline geldiğini söyleyerek, “Bu vizyon borsacılığını önümüzdeki dönemde de ekip arkadaşlarımızla birlikte devam ettirmeyi arzu ediyoruz” dedi.

Edirne Ticaret Borsası’nın meclis asil ve yedek üye seçimleri 3 Ekim 2022 Pazartesi günü gerçekleştirilecek. Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurul Başkanı Özay Öztürk, Meriç Nehri kenarında bir restoranda ekibiyle birlikte basın toplantısı düzenleyerek, yeni dönemde tekrar aday olduğunu açıkladı.

Edirne Ticaret Borsası’nın Türkiye’nin en işlevsel ve en büyük borsalarından biri olduğunu belirten Öztürk, satış salonunu teknoloji ile buluşturarak elektronik ortamda satış yapıldığını, bunun da satışları daha şeffaf hale getirdiğini ifade etti.

Öztürk, “Şöyle de bir özelliğimiz var biz Türkiye’nin ilk canlı hayvan borsasına sahibiz ve şu anda aktif çalışan canlı hayvan borsası da Edirne Ticaret Borsası. Ondan dolayı tüm Türkiye’de, bizde oluşan fiyatlar ama hayvan fiyatları konusunda, ama hububat özellikle yağlı tohumlar konusunda takip ediliyor. Bakanlık tarafından da takip edilen bir yapısı var.

Aynı zamanda salon satışlarımızı anlık olarak web üzerinden yayınlamaya başladık. Salon satışlarımızı takip etmek isteyenler anlık olarak web ortamında oluşan fiyatlarımızı takip edebiliyorlar” dedi.

Öztürk, lisanslı depoculukta 66 bin ton kapasiteye ulaştıklarını kaydetti.

Öztürk, “Lisanslı depoculuk. Özellikle tarım ürünlerinin ticareti açısından çok önemli bir olguydu. Lisanslı depoculuk faaliyetini hayata geçirdik Edirne Ticaret Borsası’nın ortak olduğu Edirne Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Şirketi’nde. Kapasitemiz 33 bin tondu. İlave 33 bin ton daha ilave ederek 66 bin ton kapasiteye ulaşmış şu anda lisanslı depomuz var. Burada aldığımız lisans 62 bin 500 ton. Şu anda yüzde 100 doluluk oranındayız. Bölgenin, özellikle tarım ticaretine ciddi anlamda katkı sağlıyoruz” dedi.

Öztürk, yeni dönemde yapacakları projeleri anlatarak, Edirne Ticaret Borsası’nı kendi enerjisini üreten bir borsa haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Öztürk, “Tescil uygulamamızda e-tescil uygulamasıyla ilgili altyapı çalışmalarını şu anda yapıyoruz. E-tescil uygulamasıyla borsaya gelip de evrakların tescil yapılması dönemini ortadan kaldıracağız. İsteyen tabi yine gelip tescillerini yapabilir ama uzaktan da bilgisayar ortamında da tescilleri yapabiliyor olacağız. Edirne Ticaret Borsası olarak hayallerimizden bir tanesi Damızlık Hayvan Satış Borsası kurmaktı. Bildiğiniz gibi Trakya aşılı hastalıklardan ari bir bölge. Bu yapının içerisinde de Türkiye’nin damızlık ihtiyacını biz Trakya’da karşılayabiliriz çünkü ciddi anlamda yurtdışından damızlık ithalatı yapılıyor. Bu ithalatla ilgili olan kısımda ithalatı sonlandırabilme şansını elde edebilir Trakya’da üretilecek damızlıklar sayesinde. Bunların da Türkiye çapında tanıtılması, satış faaliyetinin yapılması ile ilgili Damızlık Hayvan Satış Projemiz var. Yeri hazır, projesi hazır. Özellikle bunu epeyce gündeme getirdik. Şartlar oluştuğu anda yapmaya hazırız.

Güneş enerjisi ile ilgili bir proje çalışması yürütüyoruz. Bildiğiniz gibi son dönemde enerji fiyatları ciddi anlamda arttı. Güneş enerjisi projemiz de örnek bir proje olsun istiyoruz. Güneş enerjisinden kazanımı da göstermek amaçlı satış salonumuzda da güneş enerjisinden kazanımın ne şekilde olduğunu gösterecek şekilde bir konumlama ve planlama yapıyoruz. Bunu da hayata geçirdiğimizde kendi enerjisini üreten bir borsa haline geleceğiz.

Genel anlamda bakıldığında açıkçası Türkiye çapında Edirne Ticaret Borsası son dönemde yaptığımız faaliyetlerle vizyon borsa haline geldi. Bu vizyon borsacılığı önümüzdeki dönemde de ekip arkadaşlarımızla birlikte devam ettirmeyi arzu ediyoruz. Bu sayede ekip olarak adaylığımızı da buradan açıklamış oluyoruz” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi