4 Şubat 2023
3.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEPATATES VE KURU SOĞANIN KİLOSU 15 LİRAYA YÜKSELDİ!

PATATES VE KURU SOĞANIN KİLOSU 15 LİRAYA YÜKSELDİ!

-

Sebze fiyatları yükselmeye devam ediyor. Pazar tezgahlarında patates ve kuru soğanın kilogram fiyatı 15 liraya yükseldi. Fiyatları gören vatandaşlar şaşkın. Pazar esnafı, kış aylarında fiyatların daha da yükselebileceğini söylüyor.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla sebze fiyatları da yükselişe geçti. Pazar tezgahlarında geçtiğimiz hafta 12,5 liradan satılan patates ve kuru soğanın kilogram fiyatı bu hafta 15 liraya yükseldi. Fiyatlar yüksek olunca vatandaşlar ihtiyacı oranında sebze almak durumunda kalıyor.

Edirne’de merkez pazaryerinde kurulan Pazartesi pazarı esnaflarından Dindar Celepler, fiyatların daha da yükselmesini beklediklerini kaydetti.

Celepler, “Bir haftadır yükselttiler fiyatları. Valla bilmiyoruz, bizler halden alıp satıyoruz. Fiyatlar hep yükseliyor. Yarın öbür gün alacağımız fiyatlar hiç belli değil. Vatandaş azar azar bütçesine göre alıyor. Geçen hafta 12 buçuk liraydı. Bu hafta 15 liraya çıktı. Haftaya ne olacağı hiç belli değil. ‘Daha da yükselecek’ diye söylüyorlar” dedi.

Fiyatların her hafta artış görmesinden dolayı şaşkınlık yaşadıklarını belirten vatandaşlar ise, “bu şartlarda geçinmemiz çok zor. İhtiyacımız kadar alabiliyoruz” diyerek, fiyat artışlarına karşı tepkilerini dile getirdiler.

Vatandaş Aziz Özdil, “Fiyatlar çok pahalı. Düşündüğümüzün üstünde fiyatlar. Emekliyiz, azar azar almaya çalışıyoruz. Eskiden daha ucuzdu, alım gücümüz daha fazlaydı. Fakat şimdi azar azar almaya çalışıyoruz” dedi.

Vatandaş Sabriye Fidan, “Çok pahalı herşey. Alamıyoruz. 12 buçağa, 10’da vardı. Aldım ne yapayım. Geçinemiyoruz” dedi.

Vatandaş Hasan Sezgin, “15 lira baya yüksek bir fiyat. Çok aşırı olmasa da bir evde patates, soğan olmadan olmuyor. Muhakkak bunlar olması gereken şeyler. Eskiden 5 kilo 5 kilo alıyorken şimdi 2-3 kilo alabiliyorsun. Fazlasını almak, düşünsenize 15 liradan ne kadar yapıyor. Tabi ki yüksek yani. Sadece patates ve soğanla mutfak olmuyor. Asgari ücretle çalışan birisi için gerçekten de yüksek” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi