4 Şubat 2023
3.2 C
Edirne
Ana SayfaEDİRNEPEKCANLI: TARIM FUARI KIRKPINAR’DAN NEDEN AYRILDI?

PEKCANLI: TARIM FUARI KIRKPINAR’DAN NEDEN AYRILDI?

-

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen Tarım, Hayvancılık, Gıda ve Sanayi Fuarı’nın açılışına katılmadığını söyleyerek, “Sanayi odasının tarımla ne kadar ilişkisi var? Fuara ev sahipliği yapan Trakya Üniversitesi’nde Veterinerlik, Ziraat fakültesi mi var” dedi. Pekcanlı, daha önceki yıllarda Sarayiçi’nde yapılan tarım fuarının Kırkpınar’dan ayrılmasına anlam veremediğini açıkladı.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen Tarım, Hayvancılık, Gıda ve Sanayi Fuarı’nın açılışına katılmayan CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, bazı STK’ların belediyenin yaptığı etkinliklere karşı alternatif etkinlik yapma arayışında olduğunu söyledi.
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Pekcanlı, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın tarım ve hayvancılık fuarı yapmasına anlam veremediğini, bu nedenle de açılış törenine katılmadığını açıkladı.
Pekcanlı, “Sanayi odası ile üniversitenin bu girişimini ben fuarcılık ve bölgenin tanıtımı anlamında doğru bir etkinlik ama Tarım fuarı Kırkpınar’la yapılan bir fuardı. Son birkaç yıldır kamunun içinde bazı STK’lar da var. Sanayi odası ve üniversite gibi… Nedense belediyenin yaptığı her etkinliğe alternatif etkinlik yapma arayışında olduğunu ben biliyorum. Giden valimizin bazı projelerin gerçekleşmesi için biz de destek verdik ama Edirne’de belediyeye hep alternatif bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. Çevre Vakfı’nın işi miydi? Her apartmanın bahçesine çocuk parkı koymak. Belediyenin işiyken. Valiliğin işi miydi? Kırsalın Pazarı vardı, buna alternatif yaratmak valiliğin işi miydi? Eleştirince buradaki insanlarda bizi eleştirmeye başlayacak. Edirne Belediyesi’nin yaptığı her şeye kamu kaynaklarıyla, odalarla bunları destekleyip valilik böyle bir talepte bulununca odalar da direkt bu işlerin içine giriyorlar. Edirne hakkında bir örnek vermek istiyorum. 2014 yerel seçimlerini herkes hatırlar. 2014 seçimlerinde CHP Belediye Başkan adayımız Recep Gürkan’ın projesi vardı. Tunca Nehri Islahı projesi. Bu projeye bakın, 3 Nehir 1 Şehir Projesinin Meriç nehrine uygulanmış halini göreceksiniz. Biz bunu 2014 yılında Edirne halkına bu projeyi taahhüt ettik. Projelendirme aşamasında projelendirildi bu. Fakat Devlet Su İşlerini geçemedi Edirne Belediyesi. ‘Biz bu projeyi gerçekleştirmeyelim’ diye olağanüstü bir mücadele içine girildi. Aradan 5-6 yıl geçti. Sayın valimiz belki de bu projeden esinlendi. 3 Nehir 1 Şehir projesi olarak başlattı. Şu an projenin ne durumda olduğunu tüm Edirne halkı görüyor.
Yıllardır Kırkpınar’ın olduğu alanda ziraatla ilgili tarım fuarı yapılıyordu. Niye bu sene ayrıldı, o tarafa verildi. Sanayi odasının tarımla ne kadar içli dışlı ilişkisi var? Kendisine ev sahipliği yapan Trakya Üniversitesi’nde Veterinerlik, Ziraat fakültesi mi var? Buna ev sahipliği yaptı. Ben de açıkçası bu yüzden gitmedim. Biz CHP olarak bütün bürokratlarla beraber bu kurumların neler yapıp yapmadıklarını tek tek not ediyoruz” dedi.

Gözden Kaçmasın

Son Günlerde Popüler

Edirne Ticaret Borsası Side

Trakya Bölgesi